Türkiye'de 4K Kalitesinde TV Yayını Başlıyor

Türkiye'de 4K Kalitesinde TV Yayını Başlıyor

TRT, Türksat ve Vestel işbirliğiyle Türkiye'de ilk kez hayata geçirilecek 4K (Ultra HD) ve Hibrit Yayıncılık Projesi'nin tanıtım toplantısı geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. Toplantıda yapılan açıklamaya göre Avrupa'da 4K yayın ilk kez Türkiye'den başlıyacak.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, toplantıya gönderdiği görüntülü mesajda, dünyada teknoloji ve medya alanında büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, HD yayınların Türkiye'de son dönemde büyük bir gelişim gösterdiğini söyledi.

Artık medyada içerik kadar görüntü kalitesi ve şeklin de önem taşıdığını dile getiren Akdoğan, 4K yayınların ilk olarak Türkiye’de başlayacağını belirterek şöyle konuştu;

'Henüz birçok televizyon kanalı HD yayına hazırlanırken, TRT yine bir öncü ve örnek kanal olarak 4K yayınına geçmeye hazırlanıyor. Tarihi bir andır. Şu anda dünyada sadece 3 ülke 4K yayına geçmiş durumda. Avrupa'da ilk olarak Türkiye ve TRT 4K yayına geçmeye hazırlanıyor. Bugünkü programla birlikte artık TRT'nin bir kanalı 4 K yayın yapmış olacak. Bunu gerçekten çok önemli tarihi bir an olarak görüyoruz. TRT çok konuda öncülük yapmıştır, medarı iftiharımız olmuştur. Bu kez de öncülük yapmıştır, kutluyorum. Bu çalışmaya imza atan bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve 4K yayınlarımızın hayırlı olmasını diliyorum'

TRT bünyesinde gereken yatırım ve AR-GE çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Akdoğan, yayınların ne zaman başlayabileceği hakkında bir açıklama yapmadı. 

Vimeo, Yüksek Çözünürlükte 4K Video ve Canlı Yayına Geçiyor

Amazon'un Orijinal Serileri 4K Çözünürlükte Gösterilecek

3D’nin Devri Geçti, Peki 4K Televizyon Almalı mıyız?

YORUMLAR