Türkiye'de 5 Ayda Akıllı Telefon Satışları Nasıl Tavan Yaptı?

Türkiye'de 5 Ayda Akıllı Telefon Satışları Nasıl Tavan Yaptı?

Araştırma kuruluşu GfK’nın raporuna göre, Türkiye’de bu yıl ilk beş ayda toplam 4,7 milyon adet akıllı telefon satıldı. Bu rakam, geçen yıla oranla yüzde 16 daha fazla.

Gerek telefon operatörlerinin avantaj paketleri, gerek elektronik mağazaların sunduğu bazı avantajları kullanan Türkiye, 2105 yılının ilk 5 ayında her türlü maddi sıkıntıya, döviz dar boğazına ve gelir dengesizliğine rağmen akıllı telefon satın almayı sürdürüyor. Yeni yayınlanan GfK raporunda, Türkiye'de bu yılın ilk beş ayında 4,7 milyon adet akıllı telefon satıldığı, yılsonuna kadar bu rakamın 11,4 milyona ulaşacağı ifade ediliyor.

GfK merkezi Nürnberg Almanya’da olan, “Growth for Knowledge” olarak da bilinen küresel bir araştırma şirketi. Türkiye’deki akıllı cihaz tüketimi üzerine yayınladığı son raporu önemli rakamlar içeriyor.

GfK raporuna göre, Türkiye’de akıllı telefon pazarı geçen yıl yüzde 16 büyümüş görünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve GfK verilerine göre, 2015 yılının ilk beş aylık döneminde Türkiye, 3 milyar 474 milyon 111 lira ödeyerek 5 milyon 222 bin 377 adet cep telefonu ithal etmiş. Geçen yıl aynı dönemde 2 milyar 347 milyon lira harcanarak, 4 milyon 296 bin 85 cep telefonu ithalatı gerçekleştiği saptanmış. Buna göre, ilk beş ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre cep telefonu ithalatında yüzde 18'lik artış yaşandığı dikkati çekiyor. 2014 yılı süresince ithal edilen 12 milyon 546 bin 529 adet cep telefonuna, 6 milyar 575 milyon 267 lira ödenmiş olduğu da raporda dipnot olarak belirtilmiş. 

Tablet pazarında ise yavaşlama saptanmış. Geçen yılsonu itibarıyla Türkiye'deki hanelerin yüzde 27'sinde en az bir tane tablet olduğu saptanmış. Tablet pazarının büyüme oranı, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 87 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 50 civarında gerçekleşmiş.

Akıllı Telefon Markalarının Pazar Payı Açıklandı, Rekabet Ortaya Çıktı

Android Telefonların Hükümdarlığı Tehlikeye Giriyor, Pazar Geriliyor

YORUMLAR