Türkiye'de 76.6 Milyon Mobil Abone Var

Türkiye'de 76.6 Milyon Mobil Abone Var

Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu açıklandı. Türkiye’de 76.6 milyon mobil, 11 milyon da sabit abone var.

Anadolu Ajansı’nın haberinde geçen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) hazırlayıp sunduğu rapora göre, 2017 yılı 2. çeyreğinde mobil penetrasyon oranı yüzde 96'ya ulaştı. “Makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı ve 0-9 yaş nüfusu çıkardığımızda, mobil penetrasyon oranı yüzde 108,2" değerlendirmesinde bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, mobilde 55,3 milyon, 11,1 milyon da sabit olmak üzere toplamda 66,4 milyon geniş bant internet abone sayısına ulaşıldığını belirtti.

Geçen yıla oranla yüzde 20,1 artan internet abone sayısı, yalnızca mobil cepten internette yüzde 23,3 oranında artış gösterdi. Ülkenin haberleşme ve bilgi teknolojileri alanında geldiği aşamaya bakıldığında kurum olarak bu gelişime katkıda bulunmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Sayan, elektronik haberleşme sektöründe  faaliyet gösteren işletmecilerin net satış gelirlerinin 12,5 milyar liraya yaklaştığını vurguladı.

YORUMLAR