Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

Geçtiğimiz günlerde tüm illerdeki valiliklere gönderilen bir bildirge internete düştü. Bu bildirge ile beraber şimdi çoğu insanın hobisi olan 'drone' kullanımının hemen her yerde yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışılıyor.

Valiliklere gönderilen bildirge Türk Sivil Havacılık Kanunu 93’üncü maddesi gereğince İHA (insansız hava araçları), ya da genel adıyla 'drone' uçurmak her an her yerde yasaklanabilir. Bu cihazların can ve mal güvenliğe zarar vereceği konusunda son derece emin ifadeler taşıyan bildirge, drone uçurmak için özel izin gerekeceğini ifade ediyor. 

Dahası, izinsiz drone uçuranlar hakkında suç duyurusu yapılabileceği, kimlik bilgilerinin alınarak emniyet güçlerince takip edilebileceği de bildiride yer alıyor. Twitter'da bu durumun özel hayata bir tehdit olduğunu, insanların hobi olarak kullandığı basit bir aracın çok fazla büyütüldüğü ve yasakçı zihniyetin iş başında olduğu ifade eden gönderilere rastlamak mümkün.

Normal koşullarda 4 kilogramın altında ağırlığı olan drone'ların lisanssız ve hobi amacıyla uçmaları hakkında bir düzenleme var. Ancak bu cihazların dahi izine tabi tutulması olasılığı pek çok insanı rahatsız ediyor. Aşağıda konuyla ilgili bildirgeyi ve tepki twitlerini görebilirsiniz.

GoPro Kameralı Drone Üretimine Başlıyor

Amazon Prime Air Drone Araçları Hindistan'da Test Etmeye Başladı

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

Google, Project Wing ile Amazon'a Rakip Oluyor

YORUMLAR