Türkiye'de Gençlerin Yeni Para Kazanma Merkezi YouTube

Türkiye'de Gençlerin Yeni Para Kazanma Merkezi YouTube

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, Türkiye'de son zamanlarda farklı bir alanda ön plana çıkmaya başladı. Ciddi bir para kazandırma potansiyeli olan platform gençlerin ilgisini kısa sürede çekti ve -göreceli olmakla birlikte- kaliteli içerik üreten kanallar gerek reklam gerekse sponsorluk gelirleriyle hayatlarını kazanmaya başladılar. Gençlerin bu alana yönelmesini konu alan IHA'nın haberine göre YouTube, gördüğü ilgiyle özellikle gençlerin yeni para kazanma kapısı haline geldi.

Türkiye'de bu işi profesyonel olarak yapan gençlerin kurduğu kanalların, görüntülenme oranı yüksek videolardan kazandığı ücretler yıllık 10 bin dolardan başlayıp 100 binlerce doları da bulabiliyor. Konuyla ilgili görüşleri alınan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Göker Gülay, "Bu yeni gelir kapısı, pek çok kişiyi bu Youtube ve internet videosu dünyasına çekti. Ancak kendi video içeriğini üreterek bundan para kazanmak ve kendi işinin patronu olmak göründüğü kadar kolay değil. Başarıyı etkileyen pek çok faktör var. Reklam gelirlerinden pay alabilmek için en önemli ölçütler izlenme oranı ve abone sayısı. Bu sayılar ufak cep harçlıklarından, binlerce liralara kadar değişen kazançları belirliyor." dedi.

Yapılan işin göründüğü kadar kolay olmadığına, abone ve izlenme oranlarının önemli olduğuna da değinen Gülay, "İzleyicileri çeken temel faktör özgünlük. Yepyeni bir konuya videolarda yer vermek kadar, çok bilinen veya klişeleşmiş konuları farklı bir açıdan ele almak da ilgi çekici videolar hazırlamanın yollarından biri. Bununla birlikte özellikle Youtube'un telif hakları konusunda çok hassas olduğu ve geliştirdiği algoritmalarla içeriği denetim altında tuttuğu biliniyor. Bu yüzden telif haklarını ihlal eden hiçbir unsura üretilen videolarda yer vermemek gerekiyor. Bu yüzden en çok rağbet, deney ve nasıl yapılır videolarına oluyor.” ifadelerini kullandı.

Her yıl aktif kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşanan YouTube'dan para kazanmak için kaliteli görüntü ve çok videonun paylaşılması gerektiğinin vurgulandığı haberde, her ay 6 milyar saat video izlendiğine de dikkat çekildi.

YouTuber'lar Bundan Sonra Vergi Ödeyecek

YORUMLAR