Türkiye'de Kaç Yerleşim Yerinde Cepten Konuşulamıyor Biliyor musunuz?

Türkiye'de Kaç Yerleşim Yerinde Cepten Konuşulamıyor Biliyor musunuz?

Türkiye'de mobil haberleşme hizmeti alamayan bin 799 yerleşim yeri vardı. Bunların bin 723'ü daha kapsama alanına dahil edildi.

Türkiye’de mobil haberleşme hizmeti alamayan 76 yerleşim yeri kaldı. Ülkemizde nüfusu 500'den az ve bugüne kadar hiçbir mobil haberleşme hizmeti alamayan bin 799 yerleşim yerinin kapsama alanına dahil edilmesiyle ilgili projede sona yaklaşıldı. Bu projeye göre, bin 723 yerleşim yeri kapsama altına girerken, geriye kalan 76 yerleşim yerinin de yıl sonuna kadar “kapsama alanına” dahil olacaklar.

Proje Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) istatistikleri değerlendirilerek başlatılmıştı. Türkiye’de, coğrafi zorluklar ve yüksek altyapı maliyeti nedeniyle bazı köylerde mobil kapsaması bulunmuyordu. Ancak haziran ayı sonu itibarıyla yapılan ortak çalışmayla belirlenen bin 799 yerleşim yerinden bin 723'ü kapsama alanına dahil edildi. Geriye kalan 76 yerleşim yerinin ise yıl sonunda bu hizmeti alması planlanıyor. Proje tamamlandığında 258 bin vatandaşa daha hizmet götürülecek ve Türkiye tamamıyla 'çevrimiçi' olacak.

Türkiye'de İnternet Hem Hızlanıyor Hem de Ucuzluyor

Türkiye'nin Mobil Veri Trafiği Çıldırmış Durumda

Türkiye'de İnternet Kullanımı Neredeyse Toplam Nüfusa Yaklaştı

YORUMLAR