Türkiye’de Mobil Abone Sayısı 74.5 Milyona Ulaştı

Türkiye’de Mobil Abone Sayısı 74.5 Milyona Ulaştı

Telekomünikasyon Sektöründe sabit telefon abone sayısının 11,1 milyona, mobil abone sayısının ise 74,5 milyona ulaştığı bildirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yılın üçüncü çeyreğine yönelik hazırlanan "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu" çerçevesinde rakamları değerlendirdi.

BTK’nın verilerine göre, sektördeki sabit telefon hizmeti abone sayısı 11,1 milyona ulaştı. 3,8 milyonu Makineler Arası İletişim (M2M) abonesi olmak üzere toplam mobil abone sayısının 74,5 milyona, geniş bant internet abone sayısının 59,1 milyona yükseldiği de söz konusu rapora dahil edilmiş. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Eylül 2016 sonu itibarıyla toplam mobil geniş bant aboneleri 49 milyona, sabit geniş bant aboneleri de 10,1 milyona ulaştı. 1 Nisan'da hayatımıza giren 4,5G hizmetleri tüketiciler nezdinde büyük bir hızla kabul gördü ve halkımız yüksek mobil veri hızına hemen alıştı” dedi.

BTK tarafından yapılan hesaplamalara göre, aylık mobil internet kullanımı 2,2 gigabayta çıktı. Bu rakam bir önceki döneme göre yüzde 16 artış olarak değerlendirilebilir. 

BTK Adil Kullanım Kotasını Yükseltiliyor

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

YORUMLAR