Türkiye'de Mobil Veri Kullanım Kotaları Kullanıcıya Yetmiyor

Türkiye'de Mobil Veri Kullanım Kotaları Kullanıcıya Yetmiyor

Türkiye’de 3G’nin yoğun bir şekilde kullanıldığı, aylık operatör kotalarının kullanıcıya yetmediği açıklandı. Ericsson Türkiye, ilginç bir mobil veri kullanımı raporu açıkladı.

Ericsson Türkiye’nin raporuna göre Türkiye’de 3G kullanıcılarının yüzde 40'ı sınırsız data planı istiyor. Bu talebin yanı sıra kullanıcıların yüzde 41'i de daha iyi bir kapsama ve servis kalitesi olması halinde, mobil veri kullanım miktarını artırabileceklerini söylüyorlar.

Türkiye’de 4G teknolojisinin geleceği

Ericsson Türkiye raporu, dünya genelinde teknoloji yatırımlarının hızla devam etmesiyle, 2020'ye kadar dünya nüfusunun yüzde 70'inin 4G/LTE kapsamasında olacağını ve 3,7 milyar kişinin bu teknolojiye hızla adapte olacağını belirtiyor. Rapor 2020'de mobil abone sayısının 9,2 milyara, mobil geniş bant kullanıcı sayısının ise 7,7 milyara ulaşacağını öngörüyor.

Bu hızlı artıştan Türkiye’nin de faydalanacağını ifade eden Ericsson raporu, Türkiye’deki yatırımların artmasının sonucu olarak gelişen veri transfer hızlarının günümüzdeki kotalarla kullanıcıları memnun etmeyeceğini de açıklıyor. Ericsson raporuna göre Türkiye 2020 yılına kadar veri kotalarında geliştirmeye gitmek zorunda. Aksi halde kullanıcılar 2020 yılında 4G gibi teknolojilerden gerektiği kadar yararlanamayacak.

4.5G Türkiye’ye ne kazandıracak

Öte yandan dünyanın 2020’de tamamen 4G’ye geçmesinden önce Türkiye’nin 4,5G kullanabilmesi adına çalışmalar da başlatıldı. 4.5G Hayatımızda Ne Değiştirecek? İşte 4.5G Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey blog yazımızda da Türkiye’de nelerin değişebileceğini ve kota sorunlarını sizlerle paylaşmıştık.

Türkiye'de 4,5G'ye Çok Az Kaldı

İşte 4.5G Uyumlu Akıllı Telefonların Listesi

Telefonunuz ve SIM Kartınız 4.5G Uyumlu mu? Öğrenin!

YORUMLAR