Türkiye'de PARDUS Kullanım Rakamları ve Getirdiği Net Kar Açıklandı

Türkiye'de PARDUS Kullanım Rakamları ve Getirdiği Net Kar Açıklandı

TÜBİTAK`ın geliştirdiği PARDUS, kurumun verdiği rakamlara göre kamu sektöründe 20 bin, günlük kullanımda 100 binden fazla cihazda kullanılıyor. TÜBİTAK, PARDUS sayesinde 700 milyon lira kar sağlandığını açıkladı.

Basında çıkan ve Tamindir sayfalarında da yayınlanan Milli İşletim Sistemi Pardus Projesi Bitiriliyor mu? haberinin hemen arkasından gelen bu açıklamaya göre, 2003 yılında planlanmaya başlanan ve ilk sürümü 2005'te yayınlanan PARDUS işletim sistemi kamuda yaklaşık 20 bin, evlerde ise 100 binden fazla PC'de aktif olarak kullanılıyor.

TÜBİTAK, PARDUS'un ev kullanıcıları hariç kamu kurumları, belediye ve üniversitelerde kullanılmasıyla 700 milyon lira tasarruf sağlandığını açıkladı. Bu açıklamasına ek olarak sistemin kamu sektöründe Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) gibi kamu kuruluşlarının varsayılan sistemi olduğuna dikkat çekti.

TÜBİTAK sistemi kullanan kurumlardaki personele, PARDUS eğitimleri verilmeye devam edildiğini ve eğitimleri daha geniş kitlelere yaymak için uzaktan eğitim sağlayacak sanal PARDUS Kampüsü'nün de oluşturulduğunu ifade etti.

Milli işletim sisteminin adı, Anadolu Pars’ının bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor.

Pardus'u Tanıyalım

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

YORUMLAR