Türkiye'de Sabit Hatlardan İletişim Ölüyor

Türkiye'de Sabit Hatlardan İletişim Ölüyor

Türkiye elektronik haberleşme sektöründe sabit ve mobil işletmecilerin oluşturduğu toplam trafik miktarı ve dağılımı açıklandı. BTK ikinci çeyrek raporlarında yayınlanan verilere göre, mobil arama trafik miktarı artarken sabit arama trafik miktarının düştüğü görüldü.

Akıllı telefonların hayatımıza nüfuz etmesiyle beraber arama yapmanın ehemmiyeti kayboldu. Artık herkes yanında taşıdığı akıllı cihazlar sayesinde birbiriyle çok kolay bir şekilde iletişim kurabiliyor. Nisan, Mayıs ve Haziran ayını kapsayan istatistiklerde de bu çok net görülebiliyor. Aşağıdaki grafikte toplam trafiğin dağılımına bakıldığında yıllar itibarıyla mobil arama trafik miktarı artarken sabit arama trafik miktarı düştü. 2015 yılında, bir önceki yıla göre toplam trafik miktarı yüzde 6,8 artarak 233,9 milyar dakikaya ulaşırken bu trafiğin yaklaşık yüzde 95’ini mobil trafik oluşturuyor.

2014 yılı başından itibaren üçer aylık dönemler halinde sabit ve mobil toplam trafik miktarları verilen aşağıdaki grafikte ise, 2016 yılı ikinci çeyrekte toplam mobil trafik miktarı 60,5 milyar dakika olurken sabit trafik miktarı ise 2,5 milyar dakika olarak gerçekleştiği görülüyor. Bir önceki üç aylık döneme göre mobil trafik miktarı yaklaşık yüzde 6,61 oranında, sabit trafik miktarı ise yaklaşık yüzde 2,15 oranında artmış. Fakat burada dikkat ederseniz kapladığı alan giderek azalıyor. 

Sizce sabit hatların hayata gözlerini yummasına ne kadar kaldı? 

Türkiye'de Aylık Ortalama Ne Kadar İnternet Kullanılıyor?

YORUMLAR