Türkiye'de Tüm İllere Bilim ve Teknoloji Merkezleri Açılıyor

Türkiye'de Tüm İllere Bilim ve Teknoloji Merkezleri Açılıyor

Sanayi Bakanlığı, 81 ilde ‘Bilim ve Teknoloji Merkezleri’ kuracak ve bunları hızla faaliyete sokacak. Bakanlık, bu projenin farklı çalışmalarla değerlendirilerek ülkemizde teknoloji gelişimine büyük destek vereceğini söyledi.

Projenin ilk olarak yeni projelere hızla destek verebileceğini ifade eden Sanayi bakanlığı, söz konusu bu merkezlerin ülkemizde AR-GE ve tasarım üssü sayısınını 600’den bine çıkaracağını da söyledi. Bununla birlikte bakanlık, Türkiye'de mega endüstri bölgeleri kurulacağının da altını çizdi. Bu merkezlerin çoğunda, Türkiye’nin teknoloji üretme kabiliyetini yansıtacak milli robot tasarım ve üretim projelerinin başlatılacağı da belirtildi.

Bakanlık bu gelişmeye ek olarak, Antartika Ulusal Bilim Programı hazırlıklarının tamamlanarak, Antartika’ya ikinci bilimsel sefer düzenlenmesi için çalışmalar yapılacağını ve bu sayede 81 ildeki girişimcilerin yeni projelerini hayata geçirebilmesinin daha da hızlanacağını ifade etti.

Sanayi Bakanlığı söz konusu geniş kapsamlı projeyle birlikte, bilim ve sanayide milli adımlar atılacağını ve teknoloji üretme kabiliyetimizin artacağını da ifade etti. Bu atılıma paralel olarak, Milli Robot Tasarım ve Üretim Projesi'nin de geliştirileceğini. 30 milyar TL olan bilgi teknolojileri sanayii cirosunun iki katına çıkarılacağını da arz etti. Bakanlık bu girişimin Cumhuriyet tarihinin en iddialı teknoloji hamlesi programı olacağını da söyledi.

Türkiye’de Sanayi Sektörlerinin Teknolojik Olgunluk Karnesi Açıklandı

YORUMLAR