Türkiye'de Uzay Teknolojisi İçin Önemli Bir Adım Atıldı

Türkiye'de Uzay Teknolojisi İçin Önemli Bir Adım Atıldı

Ülkemizde bilimsel anlamda büyük bir adım olarak nitelendirilebilecek ve uzay teknolojisi anlamında ülkemize farklı katkılarda bulunabilecek bir gelişme yaşandı. ODTÜ Saçılmalı Demet Hattı Projesi adını taşıyan proje dahilinde Türkiye'de uzay ekipmanlarının test edilmesini mümkün kılacak bir laboratuvar kurulacak. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun Sarayköy Nükleer Eğitim ve Araştırmalar Merkezi içerisinde kurulacak bu test laboratuvarı için CERN - Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin de desteği alınacak.

Söz konusu laboratuvarda ülkemizde üretilen güneş hücreleri, uzayda kullanılacak bataryalar ve elektronik ekipmanlar için uzay radyasyon testlerinin yürütülmesi amaçlanıyor. Bu sayede Türkiye bu tür testler için yurt dışına daha az bağımlı hale gelecek.

Önümüzdeki yıllar içinde kurulacak bu uzay testleri laboratuvarının bir diğer katkısı da ülkemizde uzay teknolojileri alanında bir beyin gücü oluşturulmasına katkıda bulunacak olması. Bu test laboratuvarı sayesinde uzay bilimleri üzerinde uzmanlaşan bilim adamları yetişebilecek.

YORUMLAR