Türkiye’de Yeni Bir Yerli Elektrikli Otomobil Daha Tanıtıldı, İşte EVT S1

Türkiye’de Yeni Bir Yerli Elektrikli Otomobil Daha Tanıtıldı, İşte EVT S1

Hacettepe Üniversitesi 3 yıllık bir çalışmanın ardından EVT S1 elektrikli arabasını tanıttı. Yeni yerli elektrikli otomobil EVT S1 saatte maksimum 180km hız yapabiliyor.

Bu hafta Türkiye’de tamamı yerli üretim 2 yeni elektrikli araba tanıtıldı. Bunlardan ilkini geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK tanıtmıştı. Ancak TÜBİTAK’ın “tamamı Türk tasarımı”  diyerek kamuflajlı görüntülerini paylaştığı yerli otomobil prototipleri, Saab tarafından İsveç’te geliştirilip üretilen 9-3 modeli ile aynı platformda üretilen Cadillac BLS’ye çok benzediği için eleştirilmişlerdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil prototipin ‘Cadillac BLS’ olduğu eleştirilerine “Evet adı geçen markanın platformunu satın aldık. Aksi takdirde sıfırdan bir platform kurmak 1 milyar dolara mal olurdu” açıklamasını yapmıştı.

Bu haberin üzerinden 2 gün geçmeden yeni bir "tamamı Türk tasarımı" elektrikli bir araba daha tanıtıldı. Hacettepe Üniversitesi‘nin ürettiği  EVT S1 adlı elektrikli araç tamamıyla yerli yapım. EVT S1 90km/s sabit hız ile 100km mesafede sadece 10 kw/saat enerji tüketiyor. EVT S1 kilometre başına 4 kuruş enerji harcıyor. Hacettepe Üniversitesi’nin 3 yıllık çalışması olan EVT S1’in  maksimum batarya kapasitesi ise 35 kW/saat. Batarya 10 saat kullanım imkanı sunarken hızlı şarj ile 30 dakika da doldurulabiliyor. EVT S1 1050 kg ağırlığında ve 141 beygir motor gücüne sahip. EVT S1, 90km/s sabit hızla 300km mesafe kat edebiliyor.

EVT S1’e yeterli bir finansman sağlanırsa seri üretime geçilecek. Seri üretime geçilerek piyasaya çıkabilirse EVT S1’in fiyatı 50 - 60 bin dolar civarında olacak. İşte EVT S1 tanıtım ve test videosu.

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Bu Araba 100 Kilometrede 1 TL Yakıyor

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

YORUMLAR