Türkiye'deki Mobil Abone Sayısı Artışı Rekor Seviyelere Ulaştı

Türkiye'deki Mobil Abone Sayısı Artışı Rekor Seviyelere Ulaştı

Türkiye'deki mobil telefon abone sayısı 2010'a göre yüzde 20'lik bir artış göstererek 73.6 milyona ulaştı. Ülkemizde neredeyse kişi başına bir abonelik düşüyor.

Her geçen gün artan mobil telefon kullanıcılarına paralel olarak mobil abone sayısında da belirgin artışlar görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan alınan verilere göre Türkiye'deki mobil abone sayısı 2015 yılında 2010 yılına göre yüzde 20 artış gösterdi. Artış oranı en fazla İstanbul'da görülürken sırasıyla Ankara ve İzmir artış oranında İstanbul'u takip ettiler. Mobil abonelerin artışına bağlı olarak sabit hat abonelerinde de yüzde 29'lu bir azalma yaşandı.

Türkiye genelindeki sabit hat abonesi sayısı 2015 yılında 2010 yılına göre yüzde 29 azalarak 11.5 milyona geriledi. İzmir'de yüzde 30 azalma olurken sırasıyla Ankara ve İstanbul en fazla azalmanın yaşandığı iller oldu. Sabit hatların azalmasına bağlı olarak mobil abone sayısında da belirgin artışlar görüldü. 2015 yılında 2010 yılına göre yüzde 20 artış gösteren mobil abone sayısı 73.6 milyona ulaştı. Artış sıralaması en fazla İstanbul'da olurken Ankara ve İzmir artış sırasında İstanbul'u takip etti. Öte yandan mobil internet kullanımında da belirgin artışlar yaşandı.

Ülkemizde dördüncü GSM operatörünün de ilerleyen günlerde hizmete girmesiyle beraber mobil abone sayısında daha fazla artışın yaşanması bekleniyor.

Türkiye'nin Dördüncü GSM Operatörü NETGSM Olacak

Türkiye'de Tüketici Kendine Uygun GSM Operatörü Bulamıyor

YORUMLAR