Türkiye'den İspanya'ya Yönelik Gerçekleştirilen Siber Saldırı İnterneti Nasıl Etkiledi?

Türkiye'den İspanya'ya Yönelik Gerçekleştirilen Siber Saldırı İnterneti Nasıl Etkiledi?

Türkiye’de hala etkileri devam eden internet ve sosyal ağların yavaşlığının sebebi olarak Türkiye çıkışlı bir siber saldırı gösteriliyor.

Türkiye’den yapılan saldırı sabahın erken saatlerinde bile devam ediyordu. Ancak şiddetini azaltmış olduğu dikkat çekiyor. Dün gece (08 Eylül 2015) itibarıyla dünyada en yoğun siber saldırı gerçekleştiren ülke olarak kayıtlara geçen Türkiye bu saldırıya paralel olarak internet bağlantıları da yavaşladı. Aynı durum daha önce de yaşanmıştı.

İzmir'in Gaziemir ilçesinden gerçekleştirildiği saptanan saldırıda aynı bölgeye ait bir veri merkezi kullanılıyor. Saldırıyı yapan kişinin Ömür Akgün isimli bir şahıs olduğu da iddia ediliyor. Ancak bu iddialar saldırıyı gerçekten bu kişinin yaptığı anlamına gelmiyor. IP yönlendirilmesi ile adı geçen kişinin zan atılda bırakıldığı düşünülüyor.

Dün geceden beri süren saldırılar şiddetini azaltarak devam ediyor.  İzmir Gaziemir merkezli olarak görünen ve İspanya'nın başkenti Madrid’i hedef alan saldırılar gece boyunca devam etti. Bu saldırıdan dolayı norscorp.com haritalarında Türkiye trafiği en yoğun ülkelerde birinci sıraya oturdu. Siber saldırı uzmanları bu tip saldırıların genellikle 24 saatten daha az bir zamana yayıldığını ve uzun sürmediğini ifade ediyorlar.

İspanya’ya yönelik saldırının gerçek failleri belli olmadığı için bu eylemin sebebi de henüz belli değil.

Dünya Bankalarına Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırısı Gerçekleştirildi

Türkiye'de Siber Suçlular Ellerini Kollarını Sallayarak Dolaşıyorlar

YORUMLAR