Türkiye’nin Alternatif Enerjili Araçları Pistte Kozlarını Paylaştı

Türkiye’nin Alternatif Enerjili Araçları Pistte Kozlarını Paylaştı

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları, "hidromobil" ve "elektromobil" kategorilerinde yapıldı. Bakın kim birinci oldu.

TÜBİTAK’ın organizasyonuyla düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları, 8-9 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli'de gerçekleştirildi. Körfez Yarış Pisti'ndeki yarışların ilk gününde, "hidromobil" kategorisinde, 17 üniversiteden 9 takım mücadele etti. Teknik kontrollerin ardından ilan edilen sonuçlara göre, en az enerji harcayarak 10 tur atabilen araç İstanbul Teknik Üniversitesine ait. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin aracı ikinci, Karadeniz Teknik Üniversitesinin aracı ise üçüncülüğü kazandılar.

TÜBİTAK’ın Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirdiği yarışın ikinci gününde ise "elektromobil" kategorisinde araçlar yarıştılar. Bu etapta İstanbul Üniversitesi Socrat isimli aracıyla birinci, İstanbul Üniversitesi Milat isimli aracıyla ikinci, Yıldız Teknik Üniversitesi Electra isimli aracıyla üçüncü oldular.

Bu araçların daha geliştirileceği küresel teknolojik düzeye ulaştırılacağı daha sonra yapılan basın toplantısında araçları geliştiren ekipler tarafından gazetecilerle paylaşıldı.

Meraklısına notlar:

Hidromobil araçlar, hidrojen gazıyla çalışıyorlar. Bu araçlar yakıt kullanmıyorlar. Egzozlarından gaz değil su çıkıyor bundan dolayı da doğaya zarar vermiyorlar.

Elektromobil araçlar ise bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalarda veya diğer enerji depolama cihazlarında depoladıkları elektriği kullanarak mekanik enerjiye dönüştürebiliyorlar.

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

YORUMLAR