Türkiye'de Aylık Ortalama Ne Kadar İnternet Kullanılıyor?

Türkiye'de Aylık Ortalama Ne Kadar İnternet Kullanılıyor?

Türkiye'de aylık ortalama ne kadar internet kullanıldığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklandı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarınını kapsayan pazar verilerinin yer aldığı ikinci çeyrek raporunda, Türkiye'de internet ve genişbant kullanımına dair önemli veriler yer alıyor. 2016 yılı ikinci çeyrekte sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 64,4 GB seviyesinde görüldü.

Geçmişten günümüze genişbant internet abone sayısına dikkat çekilen ikinci çeyrek raporunda, 2008 yılında 6 milyon civarında olan genişbant internet abonesinin, 2016 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla 55,3 milyonu aştığı vurgulandı. Raporda ayrıca toplam internet abone sayısının yıllık artış oranının yüzde 24.6 olduğu da belirtildi. 

Raporun internet ve genişbant kullanımına dair verilerinde en dikkat çeken kısım ise aylık ortalama internet kullanma seviyeleri oldu. 2016 yılı ikinci çeyrekte sabit genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 64,4 GB seviyesinde, mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı ise 1,9 GB seviyesinde gerçekleşirken, cihazı ve SIM kartı 4.5G hizmetine uygun olan 4.5G abonelerinin data kullanımı ise Ağustos ayında 3,4 GB olarak gerçekleşti. 

TTNet'in Pazar Payı Düşüyor

Alternatif işletmecilerin xDSL teknolojisi ile sundukları hizmetin sabit genişbant pazarındaki payı 2016 yılı ikinci çeyrek itibarıyla yüzde 16,9 olarak gerçekleşirken, bu dönemde TTNet’in sabit genişbant pazarındaki xDSL payı gerilemeye devam ederek yüzde 58 seviyesine indiği görüldü.

Diğer yandan Türkiye’deki sabit genişbant abonelerinin yüzde 70,2’sinin 10-30 Mbit/sn hızda bağlantı sunan paketleri tercih ettikleri de açıklandı. Hal böyleyken adil kullanım kotasının hala 50 GB olmasını nasıl kabul edelim? 

BTK Adil Kullanım Kotası'nın Kaldırılacağı Tarihi Açıkladı

Adil Kullanım Noktası Hakkında BTK Anket Başlattı, Görüşlerinizi Bildirin

YORUMLAR