Türkiye’nin Dijital Arşiv Kenti İzmir’de Açıldı

Türkiye’nin Dijital Arşiv Kenti İzmir’de Açıldı

TTNET, Türk Telekom ve Vodafone gibi kurumların toplamda 1.5 milyar sayfaya yaklaşan dev arşivleri, bundan böyle İzmir’de kurulan Dijital Arşiv Kent’te dijitalleştirilip, saklanacak.

Kod-A adlı firmanın geliştirdiği bu proje, İzmir’in Menderes ilçesindeki bir tesiste yürütülüyor. 2.500 kişi kapasiteli tesiste şimdilik 700 kişi çalışsa da, iş imkanlarının ilerleyen yıllarda fazlalaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Arşivleri dijitalleştirmenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Saatler sürebilecek arama – tarama işlemlerinin birkaç saniye içinde tamamlanabilmesinin yanı sıra, sistemin işleyişi sayesinde 4 yılda 54 bin ağacın kesilmesinin önüne geçilecek.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen açılış törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç'ın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer'in, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ın ve Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın katılması, etkinliğin ilgi odağı haline gelmesini sağladı.

Dijital Arşiv Kent’in İzmir’in Türkiye’deki sayılı teknoloji kentlerinden biri olacağı ve verilerin saklanması açısından stratejik bir önem kazanacağı ise su götürmez gerçekler.

YORUMLAR