Türkiye'nin Dünya İnternet Hızı Listesindeki Yeri Belli Oldu

Türkiye'nin Dünya İnternet Hızı Listesindeki Yeri Belli Oldu

En yaygın olarak kullanılan internet hızı ölçüm servislerinden olan OOKLA'nın Speedtest serivisi yeni istatistiksel verilerini yayınladı ve ortalama internet hızlarını listeleyen Dünya internet hızı sıralaması 2017 raporunu erişime açtı.

Bilindiği üüzere yeni bir internet servis sağlayıcısına geçiş yaptığımızda veya bağlantı problemleri yaşadığımızda speedtest serivisini kullanır ve internet hızımızı ölçeriz. OOKLA firması da speedtest üzerindne elde ettiği anonim verileri birleştirerek istatistiksel bir veritabanı oluşturmuş. Bu veritabanında aylık olarak ülkelerin ortalama internet hızları sıralanıyor. Açıklanan Temmuz 2017 verilerine göre Türkiye'de ortalama internet hızı Dünya çapında 82. sırada. Listede toplamda 133 ülke yer alıyor, ilk sırada olan Singapur'!un ortalama dosya indirme hızı 154.38 Mbps olarak listeleniyor. Son sırada olan Venezuela'nın ortalama indirme hızı 3.20 Mbps, ülkemizin ortalama indirme hızı ise 14.96 Mbps.

Mobil internet söz konusu olduğunda ise daha parlak bir tablo bizi bekliyor. Türkiye, Dünya mobil internet hızı listesinde 29.30 Mbps indirme hızıyla Temmuz ayında 28. sırada. İlk sırada yer alan Norveç'te ortalama hız 53.59 Mbps, son sıradaki Irak'ta ise hız 3.03 Mbps.

Ülkemizin geniş bant internet hızı değerlendirildiğinde Dünya'nın yarısından daha yavaş hızlarla internete bağlandığımız görülüyor. Fiber internet halen ülkemizde yeterli altyapıya sahip değil; buna bağlı olarak çoğu hane günümüz standartlarının gerisinde kalan ADSL teknolojisine mahkum. Mevcut ADSL hatlarında yaşanan problemler nedeniyle, 8 Mbps hızı görebilmek bile mümkün olmayabiliyor. Bütün bu problemlere fahiş fiyatlar ve düşük kotalar da eklenince ülkemizde hızlı internet bir rüyaya dönüşmekte.

Speedtest'in detaylı raporuna bu sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Türkiye İnternet ve Sosyal Medya Kullanımında Rekortmen

YORUMLAR