Türkiye'nin İlk Denizaltı Sistemi İhracatı Gerçekleşti

Türkiye'nin İlk Denizaltı Sistemi İhracatı Gerçekleşti

Türkiye'nin askeri teknolojiler yatırımları artarken, ASELSAN gibi kurumlar bunlara ön ayak olmaya devam ediyorlar. Bu bağlamda bizlere ulaşan son haber de ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirilen KULAÇ isimli denizaltı sisteminin Endonezya'ya satılması ve kullanıma alınmasıyla ilgili oldu.

Türkiye’nin su altı sistemlerine yönelik ilk ihracatı olan ASELSAN’ın KULAÇ İskandil Sistemi, yapılan anlaşmaları sonucunda Endonezya'nın bir denizaltısına entegre edildi. Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 1977 yılından bu yana faaliyet göstermeye devam eden KRI Nanggala 402 ile entegre edilen sistem, kısa süreli çalışmanın ardından hizmete girdi ve tam performans çalışmaya başladı.

KULAÇ, denizaltıların seyir sırasında derinliklerini en doğru şekilde tespit etmesine yarıyor. Sistem, suya gönderilen akustik sinyalin dipten ve su yüzeyinden  yansımalarının dinlenmesi ve gönderme/alma zamanı arasındaki farkın ölçülmesiyle  gemilerin ve denizaltıların derinliğini hassas olarak kullanıcıya bildiriyor.  Gönderme Alma  ve İşlemci Birimi, Uzak Gösterge Birimleri ile Düşük-Yüksek Frekans akustik transdüserlerden oluşan KULAÇ, 1000 metreye derinliğe kadar ölçüm yaparak, askeri bürün standartları karşılayabiliyor.

2013 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve sürekli kullanılmaya devam edilen KULAÇ İskandil Sistemi'nde, "otomatik aralık", "otomatik faz" ve "manuel"  olmak üzere 3 farklı menzil belirleme moduna sahip bulunuyor. Menzil belirleme  modu "otomatik faz" veya "otomatik aralık" olarak seçildiğinde darbe gücü ve  darbe uzunluğu değerleri, derinliğe bağlı olarak sistem tarafından otomatik  olarak ayarlanıyor. Sistem, çalışmaya ilişkin verilerin kaydedilmesi, bu ölçüm verilerinin  USB arayüzü ile taşınabilir depolama cihazlarına aktarılması, yazıcı ile kayıtlı  ve anlık ölçüm verilerinin çıktılarının alınması işlemlerine olanak sağlıyor.

KULAÇ'ın Endonezya Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınmasıyla Türkiye, ilk kez bir denizaltı sistemini başka bir ülkeye satmış oldu. ASELSAN'ın işlerinden çok memnun olduğu gözlemlenen Endonezyalı askeri temsilcilerinin, şirket ile ilerleyen günlerde de çalışabileceği söyleniyor.

Sikorsky Helikopterleri Artık ASELSAN Desteğiyle Uçacak

İTÜ'lü Öğrencilerden Türkiye’nin Gözlerini Yaşartan Teknolojik Hizmet

Türkiye'ye Hubble'dan 7 Kat Daha Büyük Yerli Teleskop Kuruluyor

YORUMLAR