Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi Panelli Otobüsü Servise Çıktı

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi Panelli Otobüsü Servise Çıktı

Tamamen yerli malı teknoloji ile üretilen Türkiye'nin ilk güneş paneli destekli otobüsü, yolcu taşımaya hazır.

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ve MAN ortaklığında, yüzde 100 yerli imkanlarla geliştirilen teknoloji sayesinde verimli elektrik enerjisi üretebilen, Türkiye'nin ilk güneş paneli destekli otobüsü hizmet vermeye başladı.

Otobüsün tanıtımında yapılan açıklamada, güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmeyi mümkün kılan teknolojinin, son yılların giderek sanayileşen ve yüksek teknolojili sürdürülebilir enerji türü haline geldiği anlatıldı.

Tanıtımda otobüse monte edilen güneş panellerinin, otobüsün klimasının, sesli ve görüntülü sistemlerinin, kablosuz internetinin, soğuk-sıcak su ünitelerinin, ışıklandırmalarının ve motorun aküsünün ihtiyacı olan elektriği tamamen güneş enerjisinden alacağı anlatıldı. 

Güneş enerjisinin sağlanması için otobüsün tavanı 12 metrekare alan üzerinde, 360 adet güneş hücresinden oluşan 24 güneş paneli ile kaplanmış. Bu sistem 1.4 kilovat saat gücünde elektrik üretimine olanak veriyor. Yeni yollara çıkan güneş paneli destekli otobüs yüzde 2-3 arasında yakıt tasarrufu sağlayacak.

Apple Yeni Kampüsünü Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalıştıracak

Elektriği Olmayan Milyarlarca İnsana Umut Işığı Doğdu

YORUMLAR