Türkiye'nin İlk Öğrenci Yapımı Formula Aracı Bee-R

Türkiye'nin İlk Öğrenci Yapımı Formula Aracı Bee-R

Otomobil meraklılarının büyük ilgi gösterdiği ve birçok markanın Dünya lansmanlarını yaptığı Autoshow 2012 fuarı 2 Kasım tarihinde ziyaretçilere kapılarını açtı ve 11 Kasım tarihine kadar devam etti. Fuarda olan dünyaca ünlü birçok firma otomobil modellerini tanıtırken, İTÜ FSAE Takımı az sayıda öğrenci projesinden biri olarak fuarda yerini alarak, ziyaretçiler ve basın tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

Takımın ve Türkiye’nin ilk öğrenci yapımı formula aracı olan Bee-R’ın (resimdeki mavi araç) yanı sıra, üretime başlanan yeni formula aracı olan F-Bee’nin şasisi de ziyaretçilerde büyük merak ve ilgi uyandırdı. 2010 yılında Amerika’nın Michigan eyaletinde ülkemizi FSAE yarışlarında temsil eden takımın ilk aracı Bee-R, yarış kurallarına göre sınırlandırılmış olsa da maksimum 160 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 4sn gibi tatmin edici bir sürede gerçekleştiriyor. Yeni yapılan araçta ise bu süre daha da kısaltılmış durumda.

Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün düzenlediği IZTECH RoboLeague etkinliğinde yeni araçları için FSAE elektronik ekibi tarafından geliştirilen Datalogging ve Telemetry projeleri dereceye girerek ödül almıştır. Yeni aracı geliştiren ekip için bu ödül bir moral kaynağı oldu ve takımın gireceği yarışlarda alacağı ödüllerin küçük bir habercisi oldu.

Autoshow’un paralelinde 1-4 Kasım tarihlerinde Türkiye’de ilk defa düzenlenen İnovasyon fuarına Datalogging ve Telemetry projeleri ve Elektronik Ekibi Liderinin önceki projelerinden birisi olan SCORPICAM adlı robotu ile katılan İTÜ FSAE Takımı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ve takdir topladı. 

İTÜ Formula SAE takımı hakkında daha detaylı bilgi isterseniz: formulasae.itu.edu.tr adresini ziyaret edebilirisiniz.

IZTECH RoboLeague etkinliğinde kendileri ile gerçekleştirdiğimiz ropörtajı da otomobillere tutkunuz varsa izlemenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR