Türkiye'nin İlk Sanal Gerçeklik Merkezi Crytek - Bahçeşehir Ortaklığıyla Açıldı

Türkiye'nin İlk Sanal Gerçeklik Merkezi Crytek - Bahçeşehir Ortaklığıyla Açıldı

Crytek, Bahçeşehir Üniversitesi ile güçlerini birleştirerek Türkiye'nin ilk sanal gerçeklik merkezini açtı. Girişim Türkiye'de sanal gerçeklik üzerine çalışmak isteyenler için büyük bir avantaj oluşturuyor.

Crysis ve FarCry gibi ünlü oyunların yapımcısı olarak bilinen Crytek, Türkiye'nin ilk sanal gerçeklik merkezini açtı. VR First adının verildiği bu proje kapsamında Bahçeşehir Üniversitesiyle ortaklık yapan Crytek, sanal gerçekliğin geliştirilmesini sağlayıp, aynı zamanda da yeni yeteneklerin yetiştirilmesini sağlayacak. Bu proje ile kaynak kodlarını öğrencilere ve araştırma görevlilerine açacak olan Crytek, ülkemize de büyük bir hizmet yapmış olacak.

Yerli kardeşler tarafından 1999 yılında Almanya'da kurulan Crytek kısa sürede başarı sağlamış ve Crysis oyunuyla piyasaya adını altın harflerle yazdırmıştı. Şimdilerde gözünü sanal gerçeklik teknolojilerine diken Crytek, geçtiğimiz günlerde Oculus Rift ve Playstation VR için oyun geliştirdiğini duyurmuştu. Sanal gerçekliği ileri götürmeyi hedefleyen Crytek bu kapsamda Bahçeşehir Üniversitesiyle anlaşarak sanal gerçeklik merkezini de açtı. İstanbul'da yer alan bu merkezde VR geliştiricilerinin ihtiyaç duyacağı herşey yer alıyor. Kütüphane gibi çalışacak olan merkez, VR First'ün resmi sitesi üzerinden başvuru kabul edecek ve geliştiricilere her türlü imkanı sağlayacak. 

Türkiye'nin sanal gerçeklik teknolojilerindeki sözünün geçerliliğinin artması için büyük bir adım atan Crytek, bu sayede gençlerin de önünü açmış oldu. Crytek'in hazırlamış olduğu tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Oculus Rift, Ön Sipariş İçin Düğmeye Bastı

Lenovo K4 Note Sanal Gerçeklik Gözlüğüyle Geliyor

YORUMLAR