Türkiye'nin İlk Sürücüsüz Metrosu Seferlerine Başlamaya Hazırlanıyor

Türkiye'nin İlk Sürücüsüz Metrosu Seferlerine Başlamaya Hazırlanıyor

Günümüzde yurt dışında sürücüsüz araçlar yollara çıkmaya başladı. Tesla gibi firmaların kullandığı otomatik pilot sistemleriyle araçlar kendi kendilerine trafik içinde yol alabiliyorlar. Ülkemizde ise ilk olarak sürücüsüz metro vagonları sefer yapacak. Proje halinde olan ve 2017'de hizmete girmesi beklenen Üsküdar-Sancaktepe metro hattı üzerinde kullanılacak yeni sürücüsüz metrolar İspanya'dan ithal edilerek ülkemize getirildi. Tırlar aracılığıyla taşınan metro vagonları vinç yardımıyla raylara indirilirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir tören de düzenlendi.

Üsküdar-Sancaktepe metro hattı üzerindeki test seferleri önümüzdeki Ocak ayında başlayacak ve Yamanevler istasyonuna kadar bir alanı kapsayacak. Bu hat üzerinde toplamda 16 istasyon bulunuyor. Hattın toplam uzunluğu ise 20 km. Bu mesafe 27 dakikalık bir yolculuk anlamına geliyor. Hat üzerinde 126 tren çalışacak ve bu trenlerden bazıları da sürücüsüz metrolar olacak.

656 milyon Euro civarında maliyete sahip olan metro hattının 2017 içinde test seferlerini tamamlaması ve normal seferlere başlaması planlanıyor. Günde 1.5 milyon kişinin taşınacağı bu seferler başladığında sürücüsüz metrolar da yolcu taşıyacak. 

Türk ve Japon Mühendislerden Uçan Elektrikli Araç

YORUMLAR