Türkiye’nin İlk Yerli Tünel Açma Makinesi ‘Anadolu’ Faaliyete Geçti

Türkiye’nin İlk Yerli Tünel Açma Makinesi ‘Anadolu’ Faaliyete Geçti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Nehri’nden arıtılacak suyu Marmara Denizi’ne akıtacak tünelde incelemeler yaparken, ‘Anadolu’ adı verilen Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesini çalıştırdı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ çerçevesinde Ergene Nehri’nden arıtılacak suyun Marmara Denizi’ne akıtılmasını sağlayacak Derin Deniz Deşarj Tüneli’nin ikinci kısım çalışmaları dün başladı.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmaları inceleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yerli imkanlarla üretilen ve ‘E-Berk’ şirketi tarafından geliştirilen ilk tünel açma makinesi ‘Anadolu’yu çalıştırdı.

Bakan Eroğlu, Ergene'yi kurtarmanın maliyetinin 4 milyar lira olduğunu, bunun 3,2 milyar lirasının Orman ve Su İşleri Bakanlığınca kalan miktarın ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca karşılanacağını ifade ederek, "Burada bütün kurumlar Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu bakanlıklara bağlı birimler, organize sanayi bölgeleri, kamu kuruluşları, bu konuya, müşterek olarak el attılar." dedi.

Toplamda 10 milyar liralık harcama yaptıklarını ifade eden Eroğlu, proje kapsamında barajlar, tesisler ve sulama göletleri yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Yerli malzeme ve teçhizat kullanımına önem vereceklerini, aksi takdirde Türkiye’nin gelişmesinin zor olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Dünyanın en modern tesisleri, teknolojileri bizde. Yüklenici firmaya 'tünel açma makinesini yapacak güç, teknoloji, şevk ve heyecan sizde var' dedim. Hakikaten onlar da inandılar, bu köstebek tünel açma makinesini yaptılar. Bu hakikaten milletimiz için çok önemli bir gün” dedi.

Türkiye'yi Teknoloji Devrimine Götürecek 10 Adım

Türk Savunma Sanayi İçin Barut Yerine Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Türk Savunma Sanayi Artık Milli Yazılım Kullanacak

YORUMLAR