Türkiye'nin İnternet Kullanım Oranı Açıklandı

Türkiye'nin İnternet Kullanım Oranı Açıklandı

İnternetin oldukça önemli olduğu günümüzde, Türkiye'de internete ulaşamayan genç sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Durum böyle olunca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) boş durmamış ve Türkiye'nin internet raporunu araştırmış. Yapılan araştırmayla birlikte Türkiye'nin internet kullanım oranı oldukça ilginç sonuçlarla ortaya çıkmış.

İnternet kullanım oranı sürekli artıyor

16 ile 74 yaş aralığında yapılan araştırmayla birlikte, 16 yaş aralığının yüzde 54.9'u, 74 yaş aralığının da yüzde 61.2'si bilgisayara ve internete sorunsuz olarak ulaşabiliyorlar. İnternet kullanım oranı cinsiyet ayrımı raporunda ise erkekler ön plana çıkıyor. Erkeklerin ortalama yüzde 70'i ve kadınların ise ortalama yüzde 51'i internet erişimine sahip.

Türkiye'de kaç kişinin interneti yok?

2016 yılının Nisan ayını kapsayan raporla birlikte Türkiye'deki hanelerin yüzde 76.3'ü internet erişimine sahip. Yani söylediğimiz yüzdelik kısım evlerinde herhangi bir cihaz aracılığıyla internete ulaşabiliyorlar. Evinde internet hizmeti sağlanan fakat kullanmayanlar ise yüzde 29.4 oranında yer alıyor. Yüzde 29.4'lük oranın kullanmama sebebi ise başka hanelerden internete erişebilmeleri olarak gösteriliyor. Türkiye'nin geniş bantta internete ulaşma oranı ise yüzde 73.1 oranlarında.

Türkiye'de evlerde bulunan cihazların oranları

  • Evlerde hem akıllı telefon hem sabit telefon bulunma oranı yüzde 25.6
  • Taşınabilir bilgisayar bulunma oranı yüzde 36.4
  • Masaüstü bilgisayar buluna oranı yüzde 22.9
  • Tablet bilgisayar bulunma oranı yüzde 29.6

İnternet kullanıcılarının yüzde 84.4'ü interneti genellikle sosyal medya siteleri için kullanıyorlar. Ziyaret ettikleri sosyal medya siteleri sayesinde internet kullanıcılarının haber okuyup sohbet ettikleri söylenmekte.

İnternetten alışveriş yapma oranı nedir?

Türk halkı olarak internetten alışveriş yapmayı oldukça fazla sevdik. İnternetten alışveriş oranı 2016 yılı Nisan ayı raporuna göre 34.1 oranında seyrediyor. Türkiye’nin internet kullanım oranları yukarıda gördüğünüz gibi. Ülkemizde internete ve internet ulaşımı sağlayan cihazlara karşı ilgi gün geçtikçe artıyor.

Sizce bu durum nasıl bir sonuç oluşturur? 

İnternetin İlkleri Sizi Oldukça Şaşırtacak

Neden İnternette Asla Güvende Olamayacağız?

YORUMLAR