Türkiye'nin Mobil Trafik Hacmi 62.1 Milyar Dakika Oldu

Türkiye'nin Mobil Trafik Hacmi 62.1 Milyar Dakika Oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'nın yayınladığı üç aylık verileri içeren rapor yayınlandı. Rapora göre, 2016 yılı üçüncü çeyrekte toplam mobil trafik hacmi 62,1 milyar dakika olarak gerçekleşti.

BTK'nın raporuna göre, 2016 yılı üçüncü çeyrekte toplam mobil trafik hacmi 62,1 milyar dakika olarak gerçekleşirken, üç aylık dönemin trafik bilgileri bir önceki üç aylık dönemle kıyaslandığında toplam trafiğin yüzde 2,6 oranında, geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında ise yüzde 8,8 oranında arttığı görüldü. İşletmeci bazında incelendiğinde ise bir önceki döneme göre Turkcell’in trafiğinin yüzde 6,3 oranında, Vodafone’un trafiğinin yüzde 1,1 oranında, Avea’nın (Türk Telekom) trafiğinin ise yüzde 0,4 oranında arttığı belirtildi.

Abone Sayısı ve Pazar Payında Turkcell Zirvede!

Eylül 2016'ya kadar olan üç aylık döneme abone sayısı bazında bakıldığında, Turkcell hakimiyeti dikkat çekiyor. Yüzde 44'lük pazar payıyla zirvede olan Turkcell'in ardından, yüzde 31.3 ile Vodafone ve onu takiben yüzde 24.7 ile Avea (Türk Telekom)'yı görüyoruz. Üçüncü çeyrekte bu mobil şebekelerden toplamda en fazla trafik gönderilen ve en fazla trafik alınan ülke ise Almanya oldu.

Pazar payları incelendiğinde ise, Turkcell’in pazar payının yüzde 40,1, Vodafone’un pazar payının yüzde 37,9 ve Avea’nın pazar payının ise yüzde 22 seviyelerinde olduğu açıklandı. Pazar payları bir önceki dönem ile kıyaslandığında Vodafone’un pazar payının yaklaşık 0,8 puan düştüğü, Avea’nın pazar payının aynı kaldığı, Turkcell’in pazar payının ise 0,8 puan arttığı görüldü.

Türkiye'de 4.5G Abone Sayısında Büyük Artış!

YORUMLAR