Türkiye'nin Önde Gelen Dijital Haber Platformuna YÖK Ayarı!

Türkiye'nin Önde Gelen Dijital Haber Platformuna YÖK Ayarı!

Hürriyet Gazetesi, MEB ve YÖK'te sınavların kaldırılmasına yönelik ortaklaşa bir çalışma yapıldığını iddia etmişti. YÖK'ten yapılan "Üniversitelere sınavsız giriş" haberine yalanlama geldi.

Oda TV'de yer alan habere göre, sınavlar öncesinde bu tür gerçek dışı haberlerin, adaylar üzerinde olumsuz etki yaptığı kaydedilen açıklamada, kamuoyundan yükseköğretim sistemine girişle alakalı sadece YÖK’ün karar ve duyurularını dikkate almaları istendi.

Haber neydi?

Hürriyet’in haberine göre, 2010 yılında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olarak iki aşamalı hale getirilen sınavın ilk ayağı kalkıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ortaklaşa çalıştığı yeni modelle üniversiteye sınavsız geçiş hedefleniyordu. Haberde; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ortak çalışması olan yeni sistemin 2017’de son şeklini alması ve 2018’de uygulamaya geçirilmesi öngörüldüğü iddia ediliyordu. Hürriyet’in haberine göre, öğrencilerin lise diploma puanlarının üniversiteye girişte kullanılacağı, bu nedenle de ilköğretimde uygulanan TEOG benzeri merkezi bir sınav yapılacağı belirtiliyordu. Bu öngörülen sistemin 2018’de uygulamaya geçirileceği haberde yer alıyordu.

YÖK Ne Tepki Verdi?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Hürriyet'in "Üniversitelere sınavsız giriş" başlıklı bu haber üzerine açıklama yaptı. YÖK üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmadığı belirtilen açıklamada, bir başka bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşmenin sürdürülmediği ifade edildi.

YORUMLAR