Türkiye'nin Online Bankacılık İstatistikleri Açıklandı

Türkiye'nin Online Bankacılık İstatistikleri Açıklandı

Ülkemizdeki bireysel müşterilerin online bankacılığı kullanma oranlarına baktığımızda, son bir yıl içerisinde en az bir kere bir bankanın online işlem merkezine giren kullanıcı sayısı 19 Milyon 615 bin kişi oldu. Aktif müşteriler olarak kabul edilen ve birden çok kez online bankacılığı kullanan kişi sayısı ise 13 milyon 181 bin kişi olmuş durumda. Kurumsal internet şubesi kullanıcılarına baktığımızda ise,  Aralık 2014 tarihinden itibaren en az bir kez internet şubesine giren kurumsal müşteri sayısı 2 milyon 324 bin kişi olmuş durumda. Yine bu alanda son 3 ayda aktif olarak internet şubesi kullanan müşteri sayısı ise 1 milyon 134 bin olarak açıklandı.

Akıllı telefonların artık neredeyse herkesin cebine girmesiyle yükselen online kullanım oranları, bankacılığa da yansıdı. Son bir yıl içerisinde mobil bankacılığa giriş yapan kullanıcı sayısı 8 milyon 743 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Yine son 3 aylık rakam ise 6 milyon 711 bin kişi oldu.

En çok aktif bireysel ve kurumsal müşteriler İstanbul'dan olurken, Ankara ve İzmir sıradaki diğer illeri oluşturuyor. Mobil cihazlarda en çok EFT ve havale yapılırken, toplam 43 milyon kez işlem yapılmış durumda. Yapılan işlemleri toplam hacmi ise 75 milyar TL. TBB'nin bu yıl açıkladığı istatistikler, özellikle online ticaret şirketlerini, yoğun kullanımından dolayı memnun etti.

YORUMLAR