Türkiye'ye Düşen Meteoritlere Ne Oluyor?

Türkiye'ye Düşen Meteoritlere Ne Oluyor?

 

Türk bilim insanları, uzay çalışmaları yapan ülkelerde geçerli olan yasaların Türkiye'de de geçerli olmasını talep ettiler. Bu konuda da arazilerde bulunan meteoritleri örnek verdiler.

Türk bilim insanları, Ege Üniversitesi desteğiyle bilimsel çalışmalar açısından meteoritlerin çok önemli olduğunu, bulunan bu cisimlere hiçbir şekilde çıplak elle dokunulmaması gerektiğini açıkladılar. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve "Türkiye Meteor Takip Sistemleri" proje sorumlusu olan Doç. Dr. Ozan Ünsalan, meteoritler üzerinde yapılacak incelemeler açısından, bu parçalara zarar gelmemesi gerektiğinin altını önemle çizdi. Ünsalan, arazi ve açık alanlarda bulunan ve meteorit olabilmesi olasılığı olan cisimlerin mutlaka alüminyum folyo kullanılarak toplanması ve muhafaza edilmesinin önem taşıdığını söyledi.

Bir meteorit bulunduğunda, farklı devletlerin yine birbirinden farklı, ancak gözetici ve koruyucu işlemler uyguladığına dikkat çeken Ünsalan, İsviçre yasalarına göre meteoritlerin devlete ait kabul edildiğini, bulan kişiye bir bedel ödendiğini söyledi. Ünsalan, "Amerika'da bir arazide bulunan bir meteorit, bulunduğu arazinin sahibine aittir. Federal hükümete ait olan bu buluntu İçişleri Bakanlığınca sahiplenilir, aynı zamanda Smitshonian Enstitüsü (ABD Müze Kuruluşu) tarafından da meteorit sahiplenilir." diyerek, ülkemizde de bu tür yasaların oluşturulması gerektiğine işaret etti.

Biz ne yapacağımızı hala bilemiyoruz!

Doç. Dr. Ünsalan, dünyada meteorlarla ilgili çalışma yapan ülkelerde meteor yasası adı verilen düzenlemelerin mevcut olduğunu ancak, Türkiye'de bunun gibi benzeri çalışmaların olmadığına dikkat çekerek, "Düşen meteoritleri kültür varlığı olarak mı, tabiat varlığı olarak mı yoksa bir maden olarak mı değerlendirmeliyiz? Mevzuatlara bakacak olursak, meteoritlerin hiçbir kategoriye girmediğini görebiliriz. Bizim çabamız bunların asgari kültür varlığı veya tabiat varlığı olarak değerlendirilmesidir." dedi.

Meteor Yağmurunun Muhteşem Görüntüleri

BBC, Türkiye’ye Meteor Düşürünce Büyükelçi Espriyi Patlattı

Ya Dünya'ya Ay Büyüklüğünde Bir MeteorÇarpsaydı?

YORUMLAR