Türkiye’ye Karşı Siber Saldırılar Cuma Günleri Artıyor

Türkiye’ye Karşı Siber Saldırılar Cuma Günleri  Artıyor

Fortinet isimli kuruluşun yurtdışından gelen uzmaları Türkiye’nin siber güvenlik dosyasını açtılar. Türkiye ve siber güvenlik başlığı altında bir de basın toplantısı yaptılar. Fortinet yöneticileri Türkiye’nin siber saldırılar karşısındaki pozisyonunu enine boyuna değerlendirdiler.

Fortinet yetkilileri siber güvenliğin artık lüks değil, zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğinin altını çizerken, dijital tehditlerin son 12 yılda 10 bin kat arttığına da dikkat çektiler. Bütün istatistikler elbette siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu, artık bir ihtiyaç değil zorunluluk olduğunu işaret eden rakamlardan oluşuyor. Ancak konu Türkiye’ye geldiğinde dikkati çeken detaylar da vardı.

Cuma Günleri Türkiye’ye Yapılan Siber Tehditler Artıyor

Fortinet Danışman Sistem Mühendisleri son bir ay içerisindeki verilere dayanarak ülkemize yapılan siber tehdit ve saldırıların Cuma günleri arttığını saptamışlar. Uzmanlar en fazla tespit edilen saldırı yönteminin ise Nemucod olduğunu belirttiler. Analizciler, aynı dönemde Türkiye’ye karşı kullanılan kötücül yazılımlar arasında fidye yazılımlarının artış gösterdiğine de dikkat çekiyor.

Ağ saldırılarının en tehlikelilerinden olan BotNet saldırısı ile ilgili bilgiler de paylaşan Fortinet uzmanları, son aylarda bu saldırıların Türkiye’de en fazla 18 Eylül’de görüldüğünü, en yaygın BotNet saldırısının ise Andromeda olduğunu tespit ettiklerini de anlattılar.

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

DDoS Saldırılarının Sorumlularını Bulan Gazeteci Koruma Altına Alındı

DDoS Saldırılarından Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

YORUMLAR