Türkler Siber Tehditlere Karşı En Cesur Kullanıcılar

Türkler Siber Tehditlere Karşı En Cesur Kullanıcılar

 

Kaspersky Lab Türkiye’nin yeni genel müdürü İvan Romaşko, Türk kullanıcıların mobilde temkinli PC’de ise özensiz olduklarını ifade etti.

Kaspersky Lab’in Türkiye Genel Müdürü İvan Romaşko, "Türkiye’deki birçok kullanıcı ‘Bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor" dedi. Siber saldırıların, sıklıkla ev kullanıcılarını hedeflediğine dikkat çeken Romaşko, "Araştırmalarımıza göre, Türkiye’deki kullanıcılar mobil telefonlarındaki uygulamaları güncelleme konusunda oldukça iyi, yüzde 69’u güvenlik yamalarını çok bekletmeden yapıyor. Ancak PC ve tabletleri için aynı özeni göstermiyorlar. Kullanıcıların sadece yarısı bu cihazlardaki uygulamalarını güncelliyor" diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Romaşko, siber casusluğun mobilleşeceğini ve bu faaliyetlerin ana hedefi büyük oranda mobil cihazlar olacağından da bahsetti. Romaşko, "Yüzde 100 korunma diye bir şey yok. İnsan hataları, hacker’ların en fazla güvendiği noktalardan biri. Bu yüzden düzenli yazılım güncelleme ve veri yedekleme hayati önem taşıyor." diye konuşarak defalarca üzerinden geçilen önlemleri yeniden hatırlattı.

Ancak, Kaspersky Lab’in Türkiye Genel Müdürü İvan Romaşko, Türk kullanıcıların güvenlik konusunda biraz vurdumduymaz olduklarını da ima etti.

Türkiye Siber Güvenlik Uzmanına Aç

Windows Kullanıcılarının Güvenlik Umurunda Değil

Siber Güvenlik Uzmanları 'WannaCry' Hakkında Uyardı

YORUMLAR