Türksat 5A ve 5B Uydularının Projesi Sene Sonunda Bitecek

Türksat 5A ve 5B Uydularının Projesi Sene Sonunda Bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularıyla ilgili Anadolu Ajansı muhabirine mutlu edici açıklamalarda bulundu. Türksat 5A ve 5B uydularının ihale süreçlerinin 1.5-2 ay içerisinde tamamlanacağını belirten Arslan, sene sonunda proje çalışmalarının bitirilip bir an önce işe başlayacaklarının altını çizdi.

Yaklaşık 1.5-2 ay içerisinde uyduların yapımına dair bir karar alacaklarını belirten Bakan Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu senenin son çeyreğinde ilgili sözleşmeleri yapıp, sene sonunda proje çalışmalarını bitirerek işe başlamak istediklerini belirten Arslan, "Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerin iyi firmalarından teklif aldık. 1,5-2 ay içinde sonuçlandırıp, duyuracağız" dedi.

Türksat 6A İçin Hedef 2019!

Türksat 6A'nın geleceğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) üretilen Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Türksat 6A uydusunun 2019 yılında tamamlanmasını ve uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini ifade eden Arslan'a göre, büyük ölçekli yerli teknoloji projeleri için bir model oluşturacak Türksat 6A'nın üreticilerinin yerli firmalar olması, finansmanının yerli kaynaklarla gerçekleştirilmesi önem arz ediyor.

Başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesinin hizmet kalitesini artıracak projede, Türksat 5A'nın 2018 sonununda 31 derece Doğu yörüngesine, Türksat 5B'nin ise 2019'da 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılması hedefleniyor. 

Türksat 4A Uydusuna Geçiş Tamamlandı

TÜRKSAT 4B Uydusu Fırlatıldı, Bu Uydu Ne Yapacak?


YORUMLAR