Turksat 5A ve 5B'yi Uzaya SpaceX Götürecek

Elon Musk Turksat 5A 5B

Dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Elon Musk görüşmesinden, Turksat 5A ve 5B için önemli kararlar çıktı. Yaklaşık bir saat süren temasların ardından Türkiye’nin yeni uydularını SpaceX’in uzaya taşıması konusunda anlaşma sağlandı.

SpaceX ile uzay taşımacılığı konusunda önemli bir ilerleme kaydeden Elon Musk ve ekibi, bir süredir çeşitli uyduların yörüngeye taşınması konusunda da hizmet veriyorlardı. Son olarak NASA ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan SpaceX, Turksat 5A ve 5B’nin taşınmasına da talip olmuştu. Bugün bir fuara katılan Ahmet Arslan, uyduların uzaya taşınması konusunda SpaceX ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

3. Global SatShow'un açılış konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularının SpaceX'in Falcon 9 roketleriyle uzaya taşınacağını açıkladı. “Uydu fırlatma, uydu üretim kadar önemli, onun için de Airbus’ın alt yüklenicisi Space X’in uydularımızı fırlatması konusunda karar verildi. Uzay sonda roketi ve fırlatma sistemlerinin geliştirilmesi için çalışmalara başladık, gelecek yılın yatırım programına almayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullanan Arslan, 2020 ve 2021 yıllarında Turksat 5A ve 5B’nin uzaya fırlatma işleminin gerçekleştirileceğini de belirtti.

Türkiye, Turksat 5A ve 5B uydularının üretilmesi ve fırlatılması konusunda Airbus ile 500 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. SpaceX’in Airbus’ın ana taşıyıcısı olduğunu belirten bakan, yapılan anlaşmadan memnuniyet duyduğunu da söyledi.

YORUMLAR