Twitch, Çin'de Engellendi! İşte Engellemenin İlginç Sebebi

Twitch Çin engelleme

Oyun odaklı canlı yayın platformu Twitch, Çin’de engellendi. Twitch’in App Store’daki uygulaması mağazadan kaldırılırken, şirket tarafından bütün servisin engellenip engellemediğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Amazon’un sahibi olduğu canlı yayın platformu Twitch, Çin’de yayınlanmasının hemen ardından oldukça popülerleşmişti. Geçtiğimiz App Store’da Çinli kullanıcıların en çok indirdiği üçüncü uygulama olan Twitch, Asya Olimpiyat Oyunları sırasında oynanan e-spor müsabakalarının Çin’in resmi televizyonu CCTV tarafından yayınlanmaması sonrasında büyük rağbet görmüştü. Özellikle 27 Ağustos’ta başlayan haftada, bir önceki haftaya göre 23 kaç daha fazla indirilen uygulama, yüz binlerce yeni kullanıcı kazanmıştı.

Twitch’in iOS uygulamasının kaldırılmasından sonra bütün servisin engellenebileceği konuşulurken, Çinli kaynaklar, engellemenin nedenini de ortaya çıkardılar. Alınan bilgilere göre Çin vatandaşlarının Twitch sayesinde başka ülkelerde yaşayanlarla goy goy yapabiliyor oluşları, Çin hükümetinin engelleme kararı almasına yol açtı.

Çin’de olağan bir yasaklama

Tek parti yönetiminin milyarlarca insanı kontrol altında tutma çabalarından biri olarak gördüğü yasaklamalar, özellikle batılı medya uygulamaları üzerinde çok daha ağır şekilde işletiliyordu. Vatandaşlarının internet erişimlerini kontrol altında tutan Çin Hükümeti, çoğu platformu engellemesiyle gündeme gelmişti.

Hızlı yükselen birçok sosyal medya platformunu ya da internet hizmetini anında engelleyen Çin, böylece yeni hedefinin Twitch olduğunu gösterirken, Amazon yada Twitch tarafından henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.