Twitter 10 Yaşına Bastı, İşte Hakkında Merak Edebilecekleriniz

Twitter 10 Yaşına Bastı, İşte Hakkında Merak Edebilecekleriniz

Özellikle ABD’de büyük şirketlerin garajlardan, bodrum katlarından, küçük odalardan başlayan bir çok teknolojik başarı hikayesi var. Twitter'da 10 yıl önce bu efsanelerden biriydi.

Twitter'ın çıkış fikri oldukça basitti. Kullanıcılar bulundukları mekan, durum ya da yaptıkları bir şey ile ilgili mesajlar yazıp gönderecekler ve birbirlerini haberdar edeceklerdi. Kısaca kullanıcıların tüm yapacağı eylem, cep telefonlarına bir şeyler yazıp göndermekten ibaretti. Sisteme dahil olan tüm üyeler böylelikle SMS parası vermekten de kurtulmuş olacaklardı. Twitter bir mikro-blog sitesi olduğu için paylaşılan bir iletiyi yeniden paylaşmak hiç sorun olmuyordu. Bu durumda retweet edildikçe kampanyalar daha çok ilgi toplayabileceklerdi. Bu mantıkla yola çıkan Twitter zaman içerisinde bambaşka bir mecraya dönüştü ve sosyal medyada kısa zamanda kabul gördü.

Twitter ve Facebook arasında ne fark var?

Twitter ve Facebook aslında en iyi oldukları şeyleri yapıyorlar. Sosyal camiaya kendilerini ifade etmek için farklı seçenekler sunuyorlar. Facebook tamamen bireysel etkileşim üzerine inşa edilmişken, Twitter aynı platformda daha yaratıcı, daha fark edilebilir, daha etkileyici sonuçları hedefliyor. Twitter'da iletişimin özü tamamen içerikle ilgili. Söyleyecek bir şeyleri olanların hepsi burada. Başkalarının söylediklerini beğenerek onlarla etkileşmek de Twitter'ın kullanıcıya bir hediyesi.

Twitter’ın dünü ve bugünü

Bundan 10 yıl kadar önce biri ortaya çıkıp 'Bir web sitesi var 140 karakterle derdini anlatıp, durum güncelliyor ve ortaya bırakıveriyorsun' dese mutlaka deli gözüyle bakılabilirdi. Ancak bugün 500 milyon kişi günde 58 milyon defa bunu yapıyor. İşte Twitter’ın kısa tarihinin infografik anlatımı. 

Twitter Neydi, Ne Oldu?

Twitter'da Türkiye Nereye Koşuyor?

YORUMLAR