Twitter, 2015'den Beri Terörle İlişkili 935 Bin Hesabı Askıya Aldı

Twitter, 2015'den Beri Terörle İlişkili 935 Bin Hesabı Askıya Aldı

Popüler sosyal medya platformu Twitter, Şeffaflık Raporu isimli yazısında, terörle bağlantılı hesaplara karşı gerçekleştirdiği eylemlerle ilgili bazı bilgileri kullanıcılarıyla paylaştı. Bu bilgilerin arasında, genellikle Twitter'dan yürütülen terör olayları ele alındı.

Twitter, 2015 yılından bu yana toplamda 935 bin hesabı askıya aldığını belirtirken, "uluslararası alanda tanınmış terör örgütleriyle ilişkili şiddeti aktif biçimde teşvik veya teşvik etmek, uluslararası kabul gören terör örgütlerini teşvik etmek" ve "önceki icraattan kaçmaya çalışan hesaplar" da bu raporun içerisinde yer alıyor.

Bu yılın ilk yarısında ise Twitter, terör içerikleri paylaşan yaklaşık 300 bin hesabı kaldırdı. Buna ek olarak, bu hesapların yüzde 75'inin tweet atmadan önce saptadı ve hesapları önceden devre dışı bırakabildi. Ayrıca bu yıl içerisinde toplam 376 bin hesabı askıya alan Twitter, 2016 yılına göre daha az terör içeriği paylaşıldığını da belirtti.

Son yıllarda Twitter, şiddet yanlısı aşırıcılığın büyümesine yardımcı olduğu ve teröre yetersiz tepki göstermesi nedeniyle büyük dikkat çekmişti. Hatta Twitter, San Bernardino saldırısında öldürülenlerin akrabaları ile davalık bile oldu. Sebebinin ise, şirketin bu olay hakkında yeterli tepki koymaması olduğu belirtildi.

Twitter, Tweet Zinciri Özelliğini Getiriyor

Twitter, ABD Senatosuna Rusya İle İlgili Bir Aktivite Raporu Sunacak

YORUMLAR