Twitter 280 Karakterlik Mesajları Bütün Kullanıcılara Açtı

Twitter bir süredir sadece belli kullanıcıların hizmetine sunulan 280 karakter uzunluğundaki mesajları tüm kullanıcıların hizmetine açtı. Artık popüler sosyal medya platformu üzerinde daha uzun iletiler paylaşabileceksiniz.

Twitter kurulduğundan beri bu platform üzerinde 140 karakter limiti bulunuyordu. Bunun sebebi ise Twitter'ın kuruluş amacıydı, Twitter, çıktığı dönemde popüler olan SMS mesajlaşma sistemine bir alternatif olarak düşünülmüştü. Fakat zamanla WhatsApp gibi anlık mesajlaşma araçları yaygınlaşmış, SMS geçerliliğini yitirmişti. Sonrasında ise Twitter'ın 140 karakter limiti havada kalmıştı. Fakat, 140 karakter Twitter'ı Twitter yapan şeydi. İnsanlar bu sayede söylemek istediklerini kısa ve öz bir şekilde aktarıyor, takip eden kişiler kolay ve yormayan bir şekilde paylaşımları okuyabiliyordu.

Twitter'da 280 karaktere geçilmiş olması güzel olsa da sosyal medya platformunda görüntü kirliliği ortaya çıkabilir. Ayrıca iletileri okumak ve anlamak da güçleşecek.

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere mesaj paylaşırken karşımıza çıkan karakter sayacında küçük bir değişiklik var. Bir halka şeklinde grafiksel olarak gösterilen karakter sayacı, ancak karakter limitinin sonuna yaklaştığınızda sayısal olarak kalan karakter sayısını göstermeye başlıyor.

YORUMLAR