Twitter, Cemal Kaşıkçı Hakkında Yazan Suudi Bot Hesapları Kaldırdı

Twitter, Cemal Kaşıkçı Hakkında Yazan Suudi Bot Hesapları Kaldırdı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilgili manipülatif tweetler atan bot hesapları askıya aldı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdiği 2 Ekim'den bu yana kayıp olan Cemal Kaşıkçı’dan hala haber alınamıyor. 

Dünyanın yakından takip ettiği bu dehşet verici olayın sır perdesi ise henüz çözülebilmiş değil, ancak Türk yetkililer, Kaşıkçı’nın Başkonsolosluk binasında sorgulandığını ve işkence edilerek öldürüldüğünü düşünüyor. 

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ’ta çalışan Suudi gazeteci, 2017’de Riyad’ta iktidarı ele geçiren Muhammed bin Salman yönetimine yönelik muhalif kimliğiyle tanınıyor.

suudi gazeteci cemal kaşıkçı

ABD’li NBC  kanalı, Twitter’da Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili tweet atan Suudi hükümeti destekli yüzlerce bot hesabın kapatıldığını belirtti. Habere göre, söz konusu bot hesapları, Suudi hükümeti yanlısı tweetleri aynı anda retweet ediyor, aynı vakitlerde hükümet yanlısı tweetler atıyordu.

İsmi açıklanmayan bir Twitter çalışanı, şirketin Suudi merkezli propaganda operasyonunun farkında olduğunu ve buna benzer birçok hesabı daha önce askıya aldığını söyledi. Hesapların spam ile ilgili kurallara aykırı olduğu için kaldırıldığını söyleyen çalışan, bunun rutin bir işlem olarak nitelendirildiği belirtti.

Suudi Arabistan'ın bot hesapları, daha önce Twitter ve Reddit'te yabancı devletler tarafından yönetilen propagandaları ortaya çıkaran bilgi teknolojileri uzmanı Josh Russell tarafından tespit edildi.

Atlantik Konseyi Dijital Araştırma Laboratuvarı araştırmacısı Ben Nimmo, Suudi bot hesapların kullandığı yöntem ile “radara yakalanmadan uçabildiklerini” söyledi. Bu hesapların aynı tweetleri aynı sıra ile gönderdiğini belirten Nimmo, bu sayede fark edilmediklerini aktardı. 

Sosyal medya analiz şirketi Crowd Analyzer 'ın yaptığı araştırmaya göre, Suudi Arabistan’da 11 milyon aktif Twitter kullanıcısı bulunuyor.