Twitter CEO’su, Komite’de Yalan İfade Vermiş Olabilir

Twitter CEO’su, Komite’de Yalan İfade Vermiş Olabilir

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in eylül ayında komite önünde yalan ifade verip vermediğini araştırıyor.

Twitter CEO'su Jack Dorsey, geçtiğimiz eylül ayında sağ görüşlü kişilerin hesaplarının kapatılması ve paylaşımlarının kaldırılması ile ilgili ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi tarafından ifadeye çağrılmıştı.

ABD telekomünikasyon endüstrisini denetleyen komite, Dorsey’in duruşma sırasında Kongre’ye yalan söyleyip söylemediğini araştırıyor. 

Kültür, siyaset ve din odaklı bir web dergisi olan The Federalist ’in sayfalarına taşıdığı haberde, “Komite, Twitter'ın eylemlerinin farkında ve Dorsey'in ifadelerini gözden geçiriyor”  ifadelerine yer verildi. 

twitter ceo jack dorsey

Yaklaşık üç ay sonra yeniden patlak veren olay, Twitter’ın görünürde hiçbir neden yokken bir savaş gazisi olan Amerikalı yazar ve popüler radyo programcısı Jess Kelly’nin hesabını kaldırmasının ardından gündeme geldi. 

5 Eylül 2018 tarihinde komite önünde tanıklık eden Dorsey, Twitter tarafından yayınlanan içeriklerin sansürlenmesi sırasında ne Twitter politikalarının ne de algoritmalarının kullanıcıların politik görüşlerini dikkate almadığını söylemişti.

“Politikalarımız ve algoritmalarımız herhangi bir siyasi bakış akışını, felsefeyi veya ya da kullanıcıların parti ilişkilerini dikkatle almıyor”  diyen Twitter CEO’su, birçoğu muhafazakarlara ait 600 bin hesabı sadece görüşleri nedeniyle kapattığı iddiasıyla yeniden mercek altında.

İsmi gizli tutulan bir komite üyesi, The Federalist  dergisine verdiği demeçte, Twitter ve Dorsey'in duruşmanın ardından Komite tarafından yöneltilen hiçbir soruya cevap vermediğini söyledi. 

“Gözetim sorumluluklarımızı doğru bir şekilde yerine getirebilmemiz için Kongre'nin bu istenen bilgileri alması önemlidir”  diyen komite üyesi, Twitter’ın yeterince dürüst ve şeffaf davranmadığını belirtti.