Twitter Daha Fazla Hız İçin Yenileniyor

Twitter Daha Fazla Hız İçin Yenileniyor

Twitter günümüzün en popüler sosyal ağlarından birisi. Milyonlarca kullanıcının günde onlarca tweet gönderdiği Twitter’ın tabii ki bütün bu yoğunluktan dolayı zaman içerisinde sistemini yenilemek zorunda kalacağı biliniyordu.

Twitter mühendislerinden Dan Webb’in yaptığı açıklamalara göre bizleri birkaç önemli yenilik bekliyor. Bunların en önemlileri, Twitter adreslerinde yer alan (#!) işaretlerinden kurtulmak ve sayfaların beş kat daha hızlı yüklenmesi.

Yapılan değişiklikler özellikle sayfaların daha hızlı yüklenmesi amacıyla gerçekleştirilecek. Kullanıcı arayüzünün açılış hızındaki internet tarayıcılar arasındaki farkı gidermek için arayüzün “render” yani çizilmesi sunuculara taşınacak ve böylece sayfa yüklenmeleri öncesine göre çok daha hızlı gerçekleşecek.

Twitter’ın en son hız geliştirmesi iki sene önce gerçekleşmişti. 2010 yılında yapılan ana tasarım değişikliğinin ardından web uygulama mimarisinde yeni özellikler geliştiren mikro blogging servisi buna rağmen sunucu tabanlı performans geliştirmelerinden geri kalmıştı.

Bu sorunları çözebilmek için Twitter mühendisleri web sitesini mümkün olduğunca hızlı ve yeni gelişimlere açık olacak şekilde değiştirmek istiyorlar.

Twitter'ı kullanırken faydalanabileceğiniz ekstra araç ve yazılımlardan bir kaç tanesi şöyle:

YORUMLAR