Twitter'dan Kullanıcılarına "Şifrenizi Değiştirin" Çağrısı

Twitter'dan Kullanıcılarına Şifrenizi Değiştirin Çağrısı

Popüler sosyal medya platformu Twitter, 330 milyonu aşkın kullanıcısına "şifrenizi değiştirin" çağrısı yaptı. Yaşanan teknik bir sorun nedeniyle şifrelerin korumasız bir dosyaya aktarıldığını açıklayan şirket, herhangi bir ihlalin yaşanmadığını söyledi. 

Tüm dünyada 330 milyonu aşkın kullanıcı bulunan Twitter'da, günde tam 1.3 milyar tweet atılıyor. Türkiye'de 13 milyonun üzerindeki kullanıcısına hizmet veren şirket, ülkemizin en popüler ikinci sosyal medya platformu olarak biliniyor.

ABD'li sosyal medya devi, dün akşam saatlerinde kullanıcılara gönderdiği mesajda, şifrelerin maskelenmiş olarak dahili günlükte saklayan bir hata keşfettiklerini söyledi. 

twitter şifrelerinizi değiştirin

Yaşanan teknik bir sorun nedeniyle şifre dosyasının kriptolu olarak değil, net biçimde okunabilecek şekilde bir dosyaya aktardıldığını ifade eden şirket, bu durumun çeşitli güvenlik sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

330 milyon kullanıcısından şifrelerini bir an önce değiştirmelerini isteyen Twitter, yaşanan sorun nedeniyle kullanıcılarından özür diledi. 

Sosyal medya devinin kullanıcılara gönderdiği mesajda şu ifadeler yer alıyor:

"Twitter hesabın için şifre belirlediğinde, şirketteki kimsenin görmemesi için bir maskeleme teknolojisi kullanırız. Geçtiğimiz günlerde, şifreleri maskelenmemiş olarak dahili günlükte saklayan bir hata belirledik. Hatayı düzelttik ve araştırmalarımıza göre herhangi biri tarafından bir ihlal veya kötüye kullanım söz konusu değil.

En kötü ihtimali düşünerek, bu şifreyi kullandığın tüm hizmetlerde şifreni değiştirmeni rica ediyoruz."

Öte yandan söz konusu sorundan kaç kullanıcının etkilendiği bilinmiyor. Şirkete yakın kaynaklar bu sayının çok ciddi boyutlarda olduğunu söylerken, Twitter CTO'su Parag Agrawal, bu hatayı kendilerinin bulduklarını ve şeffaflık adına kullanıcılarla paylaştıklarını açıkladı. 

Agrawal'ın açıklamalarının tamamına bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili herhangi bir gelişme olduğu takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.