Twitter, Dolandırıcıların Reklamlarını Yayınlamaya Devam Ediyor

twitter dolandırıcılık

Twitter, özellikle banka ve finansal işlem yapılan diğer şirketlerin isimlerini kullanarak kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalışan dolandırıcıların reklam vermesine izin vermeye devam ediyor. Yakın zaman önce yine gündeme gelen dolandırıcı reklamları konusunda Twitter’ın henüz herhangi bir girişim yapmamasıysa eleştirilerin artmasını sağlıyor.

İnternetin en büyük sorunlarından olan phishing (oltalama), hala aktif olarak kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Bankaların internet sitelerini taklit etmek ya da sosyal medyadan resmi reklammış gibi davranarak reklam vermek suretiyle kullanıcıların bilgilerine ulaşmak isteyen dolandırıcılar, özellikle Twitter üzerinden reklam veriyorlar.

deniz bank 1

Kendilerine Twitter üzerinden hemen yukarıda görebileceğiniz gibi sahte hesaplar açan dolandırıcılar, gerçek bankaymış gibi davranarak, kullanıcıları kendi hazırladıkları internet sitelerine yönlendiriyorlar. Resmi internet sitesinin birebir aynı olan bu sahte sitelere giriş yapmaya çalışan banka müşterileriyse kendi elleriyle bilgilerini dolandırıcılara vermiş oluyorlar.

Birkaç ay önce oltalama yöntemiyle hazırlanan internet sitelerinin Twitter üzerinden reklam verebildikleri ve Twitter’ın bunları engellemediği ortaya çıkarılırken, benzer problemlerin hala devam ettiği kaydedildi. Yakın zaman önce Twitter kullanıcılarının para aktarma sistemi olan PayPal’in isminin kullanıldığı sahte reklamlar görmeye başladıkları ve Twitter’ın yine bu reklamı tespit edemeden yayınladığı belirtildi.

paypal 1

Konuyla ilgili açıklamalar yapan sosyal medya uzmanlarıysa, banka müşterilerinin tıkladıkları bağlantı adreslerine dikkat etmeleri gerektiğini ve bağlantıyı paylaşan hesabın resmi olduğundan emin olmaları gerektiğini söylüyorlar.