Twitter'ı Hackleyip 35000 Karakterlik Mesaj Attılar

Eğer Twitter tarafından sunulan 140 karakterlik mesaj paylaşma imkanı size yeterli gelmiyorsa bu ilginç hack yöntemini deneyebilir ve 35.000 karakterlik roman tadında mesajlar paylaşabilirsiniz.

Twitter, uzun bir süredir 140 karakter limitine sahipti. Bunun sebebi ise eskiden SMS ile gönderilen mesajlara alternatif bir platform oluşturmaktı. Fakat zamanla SMS'ler kullanılmaz hale geldi ve bu servisin yerini WhatsApp gibi anlık mesajlaşma servisleri aldı. Twitter ise çok kısa bir süre önce, belli kullanıcıların 140 karakter limitini kaldırıp 280 karakterli mesajlaşma imkanı sundu. Sosyal medya servisinin kullanıcıları, bu kararın Twitter'ı amacından saptıracağını ifade edip hoş karşılamıyordu.

Eğer 280 karakterlik mesajlar size fazla görünüyorsa, Twitter'daki bir güvenlik açığından faydalanarak servisi hackleyen hackerların paylaştığı 35.000 karakterlik mesajlar kabusunuz olabilir.

Timraseett ve HackneyYT adlı Twitter kullanıcılarının bulduğu açık, URL olarak formatlanan karakterlerin kullanılması temeline dayanıyor. Bir şekilde bu uzun link, Twitter'ın otomatik link kısaltma sistemine takılmıyor ve uzun mesajlar paylaşılabiliyor. Bilindiği üzere Twitter, web sitesi bağlantılarını mesaj paylaşırken karakter olarak görmüyor ve bu bağlantıları otomatik olarak kısaltıyor.

Twitter'ın bu açığı bulan hackerlara karşı tavrı ise bir hayli sertti. Hackerların hesaplarını askıya alan Twitter, mesajı da sildi. Twitter'ın yaptığı açıklamada bu tür açıkların, Twitter'ın ödül programı haricinde kullanılmasının hoş karşılanmayacağı belirtiliyor. Twitter, aynı durumun tekrar yaşanmaması için tedbir aldığını dile getirmekte.

YORUMLAR