Twitter ile Belediye Yönetiyorlar!

Twitter ile Belediye Yönetiyorlar!

Günümüzde Twitter birçoğumuzun yoğun olarak kullandığı bir iletişim aracı. İspanya'nın Jun adlı küçük bir şehrinde sadece 140 karakterlik mesajlar ve resimler paylaşabildiğimiz bu servisin kullanım alanı bir adım öteye taşınmış ve Twitter resmi bir iletişim aracı haline dönüşmüş. Şehrin belediye başkanı Jose Antonio Rodriguez ve şehir halkı birbirlerine Twitter yoluyla ulaşarak sorunların daha hızlı çözülmesini ve bürokrasiyle uğraşmadan hizmetlerin daha çabuk hedefe ulaşmasını sağlıyorlar.

Jun şehrinde Twitter resmi bir iletişim aracı olarak kullanılmaya başlanmadan önce şehir halkı sorunlarını ve dileklerini idarecilere iletmenin oldukça güç olduğunu ifade ediyor. Yapılan bu devrimsel değişim ile Twitter adeta şehrin ilan panosu haline gelmiş. Bu ilan panosu aracılığıyla herhangi bir Jun sakini direkt olarak belediye başkanlarıyla iletişime geçebiliyor. Şehirdeki kamu çalışanları bile Twitter üzerinde şöhret kazanmış halde. Jun şehrinin temizlik görevlisi mizahi paylaşımlarıyla Jun halkının idolü haline gelmiş.

Jun sakinleri Twitter'ı sadece yöneticilerle iletişim kurmak için kullanmakla da kalmıyor herhangi acil bir durumda ihbar mekanizması olarak da kullanıyor. Yaşanan problemlerde insanlar karakola gitmek veya yetkilileri aramak yerine Twitter üzerinden 140 karakterlik bir mesaj paylaşıyorlar. Bu mesajı gören Twitter logosunu taşıyan şapkayı giyen görevliler durumu incelemeye ve gerekli işlemleri yapmaya başlıyorlar.

Ülkemizde de sosyal medya kanalları yeni yeni keşfedilmeye başlanıyor. Birçok politikacı sözlükler üzerinden vatandaşlarımızla soru-cevap oturumları yapmaya başladı. Bunun yanında İ. Melih Gökçek gibi renkli Twitter fenomenleri yarattığımızı da unutmamak gerek.

2015'in İlk Çeyreğinde Kendimizi Facebook'a Adamışız

YORUMLAR