Twitter Kapatılması İçin Mahkemeye Verdiği Şirket Twitpic'i Satın Aldı

Twitter Kapatılması İçin Mahkemeye Verdiği Şirket Twitpic'i Satın Aldı

Twitter ve Twitpic arasındaki buzlar erimiyor. Hatırlarsanız haftalardır süren bir mahkeme var ve bu mahkeme sonunda kazanan taraf Twitter olmuştu. Twitter mahkemeyi kazandıktan sonra beklenmedik işlere imza atmaya başladı.

Twitpic adlı servis bu günlerde en zor zamanını geçiriyor. Bu küçük şirketin adında yer alan "Twit" kelimesinden dolayı başı büyük bir derde girdi. Binlerce kullanıcıya sahip olan resim yükleme ve paylaşma uygulaması Twitpic maddi yetersizliklerden dolayı Twitter'ın açtığı telif davasını kaybetmişti. Bunun üzerine ayın 25'inde kepenkleri kapatması planlanan şirketle ilgili şok bir gelişme oldu. Twitpic'i mahkemelik eden dev mikro blog sitesi popüler resim paylaşma servisini satın alarak kendi bünyesine kattı. Bu satın alma işleminden sonra Twitter akıllarda bazı soru işaretleri oluşturdu. Acaba dev mikro blog sitesi Twitpic'i rakip olarak gördüğü için mi mahkemeye verdi? Bu tarz sorulara verilebilecek kesin bir cevap yok ama gelişmeleri zamanla öğreneceğiz.

Twitpic'in satın alma işleminden sonra her şeyin eskisi gibi çalışmaya devam edeceği söylendi. Yani Twitpic'te yer alan resimleriniz ve paylaşımlarınız silinmeden sağlam bir şekilde saklanmaya devam edecek. Yalnız anlaşmada yer alan ufak bir sorun var. Satın alma işleminden sonra Twitpic'in tüm mobil uygulamalarının silinmesi ve yeni resim yüklenmemesi talimatı verildi. Yani Twitpic yalnızca önceden yüklenen resimler için açık kalacak yeni içerik yüklenemeyecek.

Twitpic'in akisyon hikayelerini aratmayan dava macerasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR