Twitter Kendi Patentini Aldı

Twitter Kendi Patentini Aldı

Twitter’ın özellikle şirketler ve gençler arasındaki popülerliğini hepimiz biliyoruz. Uzun süredir bu popülerliği elde edebilmek için Twitter’ın bazı özelliklerini kullanan ya da direkt olarak Twitter klonu olan web uygulamaları da ortaya çıkıyordu. Anlaşılan o ki Twitter buna engel olmak istiyor ve sahip olduğu özgün yapıyı korumak için kendi yeteneklerinin patentini almış durumda.

Temmuz 2008’de Jack Dorsey ve Christopher Isaac Stone adına kayıtlanmış görünen patentin temel açıklaması ise “cihazdan bağımsız bir noktadan çoklu noktalara iletişim” olarak belirtilmiş durumda.

Patent detaylarında ise Twitter’ın verdiği hizmet detaylarıyla yer alıyor. Yani Twitter’a benzer servisler sağlayan tüm diğer uygulamaların başı gelecekte Twitter ile belaya girebilir. Ancak daha önce de yapılan açıklamalara göre Twitter bu patentleri agresif olarak kullanmayacak ve sadece savunma amaçlı olarak elinde bulunduruyor. Özellikle sahip olunan servisin veya özelliğin yaratıcısı olan çalışanların fikri alınmadan bu konuda bir harekete geçilmeyeceği de bilinenler arasındaydı.

Facebook’un sahip olduğu ve Twitter ile benzerlik gösteren pek çok özelliğin gelecekte iki şirket arasında sürtüşmelere neden olacağı da şimdiden kesin gibi görünüyor.

Samsung Galaxy S4, Galaxy S3'ten daha pahalıyor maloluyor

YORUMLAR