Twitter Kötüye Kullanım Politikasını Yeniledi

Twitter Kötüye Kullanım Politikasını Yeniledi

Popüler sosyal medya platformu Twitter, geçtiğimiz ay anti-istismar kurallarını yenileyeceğini duyurmuştu. Bu değişiklikler dün itibarıyla uygulanmaya başlandı. Yeni politikalar arasında nefret davranışı, şiddet ve fiziksel zararları engelleme de bulunuyor.

Twitter'ın başı bu aralar gerçekten çok ağrıyor. Çünkü başında Donald Trump gibi bir bela ve kurallarını benimsetmek zorunda olduğu kullanıcılar var. Dolayısıyla şirket iyi işleyen bir kurallar bütünü yaratmak zorundaydı. Son birkaç yıldır her şeyi kontrol altına almak için yoğun bir şekilde çalışıyordu, fakat bu süreçte uyguladığı keyfi kurallarla çok uğraşmıştı. Geçtiğimiz ay yeni politikaların sözünü veren Twitter, nihayet dün itibarıyla bu yenilikleri uygulamaya koydu. 

Yenilenen politikalarda dikkat çeken bazı kurallar: 

  • Şiddet: Bir birey veya insan grubuna yönelik şiddet içeren belirli tehditlerde veya ciddi fiziksel yaralanma, ölüm veya hastalıkla ilişkili dileklerde bulunamazsınız. Bu eylemler sınırlı olmamak kaydıyla şunlardır: Terörizm tehdidinde bulunma veya propagandası yapmak. Ayrıca, hem çevrimiçi hem çevrimdışı platformlarda ister açıklamaları isterse de faaliyetleri ile daha fazla kayba sebep olmak adına sivillere karşı tehdit kullanan veya propagandasını yapan örgütlerle de ilişkiniz olamaz.
  • Nefret verici resimler ve görüntü isimleri: Profil resminizde veya profil başlığınızda nefret verici görüntüler ve semboller kullanamazsınız. Birini hedef alarak taciz etmek veya bir kişi, grup veya korumalı kategoriye karşı taciz içeren davranışlarda bulunmak amacıyla kullanıcı adınızı, ekran adınızı veya profilinizdeki kişisel bilgileri kullanamazsınız.

Bu iki kuralın özellikle 18 Aralık 2017 itibarıyla uygulamaya konduğunu vurgulayalım. Eğer bütün kuralları okumak isterseniz bu linke tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR