Twitter, Reklamcılar İçin Yeni Özellik Çıkarıyor

Twitter, Reklamcılar İçin Yeni Özellik Çıkarıyor

Twitter, reklamcıların hedeflerine daha rahat ulaşması için onlara daha çok araç vermeyi sürdürüyor.

Bugün şirket, reklamcılara yönelik bir özelliği daha duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların tweetlerinde yazdıkları anahtar kelimeleri kullanarak reklamları hedeflemelerini sağlıyor. Bu özellik pek bir zorluk içermiyor. Şirketler, desteklenen tweetleri, iletilerinde ilgili kelimeler yazan kullanıcılara gösterecek parametreler ayarlayabilirler.

AllThingsD’ye göre, bu yeni araç aynı zamanda desteklenen bir tweet göstermek için, kullanıcıların yeniden tweetledikleri ya da favorilerine ekledikleri tweetleri de görebilecek. Bu aracın sezgilerinin oldukça güçlü olduğu belli. Anahtar kelimelerin Twitter reklamlarından dolarlar kazanmaya yardımcı olması pek sürpriz olmayacak. Fark ise, şirketlerin, reklam kampanyası tasarladıkları sırada ayrıca anahtar kelimeleri kullanacak olmaları. Daha önce anahtar terimler, sadece ilgi alanına giren çok sayda kıstastan biriydi. Twitter geçen yıl reklamcıların, kullanıcıları sınıflandırdığı 350 ilgi kategorisinden birine vurgu yapabilecekleri bir özellik çıkarmıştı. Yeni araç, işte bu özelliğin arkasından geliyor.

Reklamcıların, doğru hedef kitleye ulaşmalarını sağlamak için, anahtar kelime hedefleme aracının içerdiği bazı önemli nitelikler mevcut. Reklamları görecek kişileri sınırlandırmak için anahtar kelimelere ek olarak konum, cihaz ve cinsiyet gibi kriterler de göz önüne alınmakta. Twitter’dan Kevin Weil’in AllThingsD’ye anlattığına göre; şirketler, örneğin, haklarında negatif yorumlar içeren tweetler atan kullanıcıların, şirkete ait reklamları görmediklerinden emin olmalarını sağlayan “negatif duygu filtrelemesi”ni kullanıyorlar. Anahtar kelime hedeflemenin ardındaki fikir ise şu: Bu araç, endüstride bilinen amaçlarına yönelik daha iyi fikirlere sahip olmasını sağlayacak. Reklamlara dolarlar harcamaktansa, satın alma ile ilgilenen esas kişilere ulaşmaya odaklanmak şirketler için elbette saha karlı olacaktır.

Türkiye'de İlk Ultra HD Yayın Gerçekleştirildi

YORUMLAR