Twitter Şeffaflık Raporu'nda Türkiye'nin Durumu Karanlık

Twitter Şeffaflık Raporu'nda Türkiye'nin Durumu Karanlık

Twitter dünya genelinde kendisine yapılan ‘içerik kaldırma’ talepleri raporunu yayınladı. Bu rapora göre Türkiye bir rekora koşuyor.

Twitter’ın yayınladığı rapor, dünya genelinde içerik kaldırma ve engelleme taleplerini detaylarıyla ortaya koyuyor. Yayınlanan rapor 2014 senesinin son 6 ayını kapsıyor. Temmuz 2014 ile Ocak 2015 tarihleri arasında gelen talepleri düzenleyen Twitter 6 ay içinde 376 içerik kaldırma talebiyle karşılaşmış. Bu taleplerden 328’i Türkiye’den gelmiş.

Twitter açıkladığı bu oranlar karşısında, Türkiye hakkında bir açıklama da yaptı.

Twitter açıklamasında, Türkiye’den gelen taleplerin genellikle kişilik haklarına saldırı ve hakaret içeren gönderilerin kaldırılmasına dair olduğunu belirtiyor. Twitter, çoğunlukla hükümet görevlilerinin küçük düşürülmesine dair şikayetlerin daha fazla olduğunu ifade ediyor. Söz konusu açıklama 6 aylık dönem içerisinde, içeriklerin kaldırılmasına ilişkin 328 mahkeme kararı ve 149 talebinin Twitter’a ulaştığını belirtiyor.

Twitter Türkiye ile ilgili tespitlerini şöyle dile getirmiş, ‘Türkiye mahkemelerinden aldığımız kararlarının neredeyse yüzde 70’ten fazlasına ilişkin yasal itirazda bulunuldu. Kararlar hakkında Türk mahkemelerine yaptığımız bu itirazların yalnızca yüzde 5’i haklı bulundu. Bu sayede üç hesaba ve 196 Tweet'e yeniden erişim sağlayabildik.’

Türkiye’de sosyal medyanın siyasal otoriteyle bazı sorunlar yaşadığı gerçeği artık bir sır değil. Facebook ve Twitter sosyal medyanın ağırlıklı olarak kullanıldığı mecralar olduğu için gözler bu iki ağın üzerinden ayrılmıyor. Özellikle siyasal otoritenin Twitter üzerinde hassas olduğu da dikkat çekiyor. Bu yüzden Twitter’dan gelecek olan ‘2015 ilk 6 ay’ raporunu da heyecanla bekliyoruz.

Sosyal Medyada İçerik Kaldırma Talebi Lideri Türkiye

Türkiye Facebook Sansürlerinde Dünya İkincisi

Twitter'da Türkiye Nereye Koşuyor?

YORUMLAR